To, co jíme, ovlivňuje, jak vypadáme. A právě na těchto principech staví nutrikosmetika, která zdůrazňuje klíčovou roli dostatečného vyživení těla k podpoře přirozené krásy kůže, nehtů i vlasů. 

Přečtěte si o 12 důležitých živinách pro přirozenou krásu včetně tipů, jaké potraviny tyto látky obsahují či jakými doplňky stravy kráse a zdraví pleti i vlasů ještě více pomoci. 

Co je to nutrikosmetika? 

Cílem nutrikosmetiky je podpora krásy zevnitř pomocí příjmu živin a látek, které stimulují žádoucí přirozené procesy v pokožce, vlasech a nehtech. S přibývajícími vědeckými poznatky totiž stále více odhalujeme, jak velmi záleží nejenom na tom, jak se o pleť staráme zvenčí, ale také, jestli svému tělu dáváme vše potřebné zevnitř. 

Při nedostatku určitých živin totiž začíná organismus šetřit a raději se zaměří na zajištění orgánů důležitých pro přežití, což zpomaluje až úplně zastavuje v tu chvíli “zbytečné” procesy, které ovlivňují vzhled a přirozenou krásu. Vlasy se více lámou, vypadávají a nerostou, pleť je zašedlá, dehydratovaná a tvoří se více vrásek. Aby se nic z toho nedělo, dopřejte tělu dostatečnou výživu a všechny potřebné látky pro co nejefektivnější podporu procesů zodpovědných za svěže a zdravě vypadající pleť a husté, krásné vlasy. 

Vitamíny A, C, E a B

 • Vitamín A – Podporuje regeneraci pokožky, pomáhá udržovat její hladkost a zlepšuje její texturu.
  • Do jídelníčku přidejte mrkev, sladké brambory a špenát.

 • Vitamín C – Silný antioxidant, který podporuje tvorbu kolagenu, zlepšuje pleťový tón a chrání pokožku před škodlivými volnými radikály.
  • Mezi přirozené zdroje vitamínu C patří především ovoce a zelenina, například kiwi, citrusové plody, brokolice, paprika a další. Vysoký obsah céčka obsahuje také baobab, lucuma, acai nebo Berry Power Supermix, kde je acerola, šípky, aronie a camu camu.

 • VItamín E – Antioxidant, který pomáhá chránit buňky před poškozením a podporuje hydrataci pokožky.
  • Zařaďte do stravy mandle, slunečnicová semínka, lískové ořechy, kešu, olivový olej.

 • Vitaminy B1, B2, B3, B5, B6, B7 (biotin) a B9 (kyselina listová) – hrají důležitou roli při podpoře růstu vlasů, zlepšení stavu pokožky a udržení zdravých nehtů.
  • Na tyto vitamíny jsou bohaté celozrnné obiloviny, luštěniny, kvalitní maso a mléčné výrobky. A protože jde o vitamíny rozpustné ve vodě, které si tělo nijak neuchovává, hodí se k jejich pravidelnému doplnění i kvalitní B komplex s aktivovanými formami vitamínů. 

Do nutrikosmetiky rozhodně patří extrakt z aloe vera, který obsahuje bohaté množství vitamínů (včetně A, C, E), enzymů, minerálů a aminokyselin, které podporují zdraví a regeneraci kůže. Zároveň aloe vera podporuje biologickou dostupnost vitamínů B12, C a E. Navíc jde o zdroj cenných polysacharidů, kterých standardizovaný extrakt obsahuje vždy minimálně 10 %. 

Karoteny

Působí jako silné antioxidandy a pomáhají chránit kůži před negativními vlivy UV záření. Pravidelný příjem dostatečného množství karotenů podporuje regeneraci kůže a zachování mladistvého vzhledu. 

 • Karoteny obsahuje barevná zelenina (mrkev, červené papriky, rajčata, dýně), dále v červeném a oranžovém ovoci (meruňky, papája broskve. Intenzivní doplnění karotenoidů podpoříte astaxantintem, nejsilnějším přírodního karotenoidem, který je až 6 000× silnější než vitamin C. 

Zinek

Zinek je esenciální minerál nezbytný pro opravu tkání a růst buněk. Vyniká protizánětlivými vlastnostmi, což je důležité při léčbě akné či nejrůznějších kožních onemocnění. Zároveň pomáhá udržovat dostatečné množství kolagenu a keratinu, proteinů klíčových pro zdraví kůže a vlasů. 

Selen a měď

Selen, mikroelement s antioxidačními vlastnostmi, chrání buňky před oxidativním poškozením. Přispívá k zachování pružnosti kůže, zpomaluje projevy stárnutí a dokonce může sloužit jako prevence některých forem rakoviny kůže. 

Dalším klíčovým minerálem je měď, která tvoří součást mnoha enzymů podílejících se na syntéze melaninu (pigmentu kůže a vlasů) a kolagenu, čímž přispívá k udržení pevnosti a elasticity kůže. Ve vztahu k vlasům měď podporuje jejich zdravý růst a může pomoci zabránit předčasnému šedivění.

Omega 3

Omega-3 mastné kyseliny jsou základem pro zdravé buňky a jsou nezbytné pro udržení hydratace kůže. Můžou také pomoci snižovat výskyt zánětlivých onemocnění kůže, jako jsou psoriáza a atopický ekzém.

TIP: Přečtěte si, proč je důležité udržovat správný poměr mezi omega 3 a 6 mastnými kyselinami. 

Kyselina hyaluronová

Tato kyselina je přirozeně se vyskytující v těle a je klíčová pro udržení hydratace kůže. S věkem se její přirozená produkce snižuje, což se může projevovat zvýšenou suchostí i výraznější tvorbou vrásek. 

 • Kyselinu hyaluronovou v menším množství obsahují například banány, sója, vnitřnosti, klouby nebo šlachy. K efektivnímu vnitřnímu doplnění je však vhodné zvolit liposomální kyselinu hyaluronovou ve své nejlépe vstřebatelné formě navíc podpořenou ještě vitamínem C. 

TIP: Zjistěte více o 5 důvodech, proč doplňovat kyselinu hyalurovonou pro pro pleť, klouby a oči

Ceramidy

Ceramidy jsou lipidové komponenty, které hrají klíčovou roli v udržení bariérové funkce kůže a vyplnění mikrotrhlin. Pomáhají udržet vlhkost a chránit pokožku před škodlivými vnějšími vlivy. Suplementace ceramidů podporuje hydrataci a zlepšuje pružnost pokožky až o 26 %

 • Ceramidy se ve stravě nachází například v celozrnných obliovinách, pšeničných klíčcích nebo v hnědé rýži. Zhruba od 40. roku, kdy se jejich přirozené tvorba výrazně zpomaluje je vhodné přidat i cílenou suplementaci v podobě účinného a koncentrovaného zdroje ceramidů v kapslích. 

Kolagen

Kolagen je primární strukturální protein v kůži, jehož produkce s věkem klesá. Suplementace kolagenu může pomoci zlepšit pružnost kůže, snížit tvorbu vrásek a podporovat celkovou pevnost pleti.

TIP: Přečtěte si 5 tipů, jak podpořit produkci kolagenu a udržet pleť mladistvou a bez vrásek. Nutrikosmetika ukazuje, jak důležitá je dostatečná a hodnotná výživa pro krásu a zdraví. Jde o živiny důležité pro hladký chod vnitřních procesů zodpovědných za kvalitu a krásu kůže, vlasů i nehtů. Díky pochopení těchto souvislostí dokážeme efektivně podpořit přirozenou krásu pomocí úprav jídelníčku i případnou kvalitní suplementací. 

Pamatujte, že nejlepší je vždy prevence a čím dříve začnete přirozenou krásu podporovat i zevnitř, tím dříve zaznamenáte výsledky. Tisk