Barefoot obuv, známá také jako bosá obuv, se stává stále populárnější volbou mezi lidmi, kteří chtějí podpořit přirozený pohyb nohou a zlepšit celkové zdraví svého těla. 

Zjistěte, v čem barefoot obuv pomáhá a jaké benefity přináší nejen pro chodidla, ale i pro celé tělo.

V tomto článku se dozvíte

  • Co je barefoot obuv?
  • A jak nošení barefoot obuvi ovlivňuje zdravé chodidlo i celé tělo. 

Barefoot obuv pro zdravé chodidlo a bezpečnou chůzi naboso

Barefoot obuv, známá také jako bosá obuv, je speciálně navržený typ obuvi, který simuluje chůzi naboso. Hlavními poznávacími znaky jsou tenká a flexibilní podrážka bez umělé podpory klenby, aby byl zachován přirozený pohyb nohou. Barefoot boty mají často širší špičku, aby poskytovaly dostatek prostoru pro prsty, a jsou vyrobeny z prodyšných materiálů, které napomáhají udržovat nohy suché a zdravé. Cílem barefoot obuvi je posílit svaly, šlachy a vazy v nohou, zlepšit propriocepci a podpořit správné držení těla, a tím přispět k celkovému zlepšení zdraví nohou a pohybového aparátu.

7 výhod barefoot obuvi

Nošení kvalitní barefoot obuvi přináší hned několik různých výhod souvisejících s obnovením přirozeného pohybu bez utlačování v nevhodně tvarovaných botách. 

#1 Přirozený pohyb nohou

Barefoot boty umožňují přirozený pohyb nohou přesně tak, jak navrhla evoluce. Díky tenké podrážce a absenci podpory klenby dochází k aktivaci svalů, šlach a vazů v noze, což napomáhá posilování jejich funkcí. Dokladem jsou i studie, které ukazují, že lidé, kteří pravidelně nosí barefoot obuv nebo chodí bosí, mají silnější a méně deformované nohy.

#2 Zlepšení propriocepce podpoří rovnováhu a koordinaci

Propriocepce je schopnost těla vnímat polohu a pohyby končetin. Specifická konstrukce barefoot obuvi umožňuje lepší vnímání povrchu pod nohama, což vede ke zlepšení rovnováhy a koordinace. To v konečném důsledku snižuje riziko pádů, zejména později u starších osob. 

#3 Prevence a léčba deformací

Nošení konvenční obuvi může vést k různým deformacím nohou, jako jsou hallux valgus (vbočený palec) nebo kladívkové prsty. Barefoot boty s širokou špičkou oproti tomu poskytují dostatek prostoru pro prsty, čímž minimalizují riziko těchto deformací a dokonce mohou pomoci při jejich nápravě.  

#4 Zlepšení držení těla

Správné držení těla je základem pro pohybový aparát. Barefoot obuv podporuje přirozené postavení nohou a napomáhá správnému držení těla, což může vést ke zmírnění bolestí zad a kloubů.

TIP: Přečtěte si, jakými dalšími způsoby podpořit klouby při bolestech. 

doplnek stravy na kloubyPři bolestech kloubů či k jejich posílení a prevenci problémů při aktivnějším životním stylu nezapomínejte ani na kvalitní suplementaci. Komplexní doplněk stravy Joint Power kombinuje účinné extrakty a maximálně využitelnou liposomální formu. 

#5 Lepší prokrvení chodidel

Tenká podrážka barefoot obuvi podporuje přirozené prokrvení chodidel. Zlepšení mikrocirkulace podporuje udržení zdravých tkání a prevenci problémů, jako jsou studené nohy nebo periferní neuropatie.

TIP: Správná cirkulace krve slouží jako prevence otékání nohou. Přečtěte si více informací o příčinách otékání nohou

#6 Snížení rizika plísní a mykóz

Barefoot obuv se většinou vyrábí z prodyšných materiálů, což snižuje vlhkost uvnitř boty a tím i riziko vzniku plísní a mykóz. Co se týká prodyšnosti, existují například i barefoot sandály ideální na letní měsíce. 

#7 Zlepšení psychické pohody a snížení stresu

Spojení se zemí a přirozený pohyb mohou mít pozitivní vliv i na psychickou pohodu. Mnoho lidí uvádí, že chůze v barefoot obuvi je pro ně relaxační a pomáhá jim snížit stres. Stejné výsledky dokládají i studie, které uvádí, že pravidelná chůze naboso nebo v barefoot obuvi může snižovat hladinu kortizolu, hormonu spojeného se stresem.Barefoot obuv nabízí mnoho zdravotních výhod, které mohou výrazně přispět k zlepšení zdraví nohou i celkového pohybového aparátu. Pokud zvažujete přechod na barefoot obuv, je důležité si uvědomit, že přechod by měl být postupný, aby se vaše nohy mohly přizpůsobit novému způsobu chůze. Sledujte blog Goodie, kde se v dalším článku dozvíte konkrétní tipy, jak s barefoot obuví vlastně začít. Tisk