Správně fungující trávicí systém představuje základní pilíř zdraví. Ovlivňuje totiž nejenom to, jak se cítíme po jídle, ale i celkovou vitalitu, imunitu a schopnost organismu efektivně se regenerovat. 

Následující otázky vytvořené ve spolupráci s MUDr. Dominikou Danielovou, CFMP vám pomohou pochopit, jak by mělo vypadat zdravé trávení a kdy jde naopak o ukazatele, že je čas na úpravu životního stylu nebo vyšetření u specialisty.


#1 Jak často vykonáváte potřebu? Je to pravidelně?

Správně: Stolice by měla být pravidelná, obvykle jednou až dvakrát denně.[1]

Pozor: Nepravidelná stolice, zácpa nebo průjem mohou být známkou nesprávné stravy nebo zdravotního problému. 

#2 Řešíte často zácpu nebo průjem? 

Správně: Občasné epizody mohou být normální, ale neměly by být časté nebo normou.

Pozor: Odhalení průjmu nepředstavuje žádný problém a poznáme ho spolehlivě vždy. Příčin může být celá řada od těch akutních až po chronické. Složitější však bývá odhalení zácpy, kterou mnohdy lidé trpí a ani o tom neví. S jejím odhalením může pomoci nejenom přílíš nízká frekvence vyprazdňování (ideální je alespoň 1x denně) ale i vzhled stolice podle bristolské stupnice. Ideální vzhled by měl připomínat hladký banán. Naopak příliš tvrdé malé kousky mohou signalizovat právě zácpu, kdy stolice zůstala ve střevech příliš dlouho a došlo ke vstřebání velkého množství vody. [2] 

Je ale dobré dlouhodobě pozorovat konzistenci stolice, zda není kašovitá, napěněná, příliš zapáchající, mastná, plovoucí na hladině - to vše mohou být náznaky nedobré funkce trávení,doplňuje MUDr. Danielová.

#3 Trápí vás pravidelně plynatost a nadýmání? Cítíte se nafouklí?

Správně: Plynatost může být občasným jevem po konzumaci určitých potravin či perlivých nápojů. 

Pozor: Časté a bolestivé nadýmání může být známkou nesprávně fungujícího trávení, neoptimálního složení střevního mikrobiomu, přemnožené kvasinky,intolerance potravin nebo závažnějších potíží, například syndromu dráždivého tračníku, Crohnovy choroby, ulcerózní kolitidy a podobně. 

#4 Všímáte si častého pálení žáhy?

Správně: Pálení žáhy by mělo být pouze výjimečné.

Pozor: Opakované a častěji se vracející pálení žáhy může ukazovat na refluxní onemocnění nebo jiné problémy s trávením. A to zejména pokud nesouvisí s dietní chybou, ale objevuje se dlouhodobě, nalačno i v noci, nebo je doprovázeno dalšími bolestmi či příznaky, že se v těle něco děje. [3]

#5 Trpíte na kožní problémy? 

Správně: Zdravá pokožka bez výraznějších problémů.

Pozor: Kožní vyrážky, ekzémy, svědivá kůže či akné mohou souviset s problémy trávicího traktu, jako jsou nerovnováha střevního mikrobiomu, nedostatečné vstřebávání vitamínů či zánětlivá onemocnění a jiné závažnější problémy. [4]

Ano, toto je důležitý ukazatel, často je kůže odrazem stavu střeva. Hlavně pak alergické a zánětlivé projevy mouhou být známkou syndromu propustného střeva,” dodává doktorka funkční medicíny Danielová. 

#6 Má stolice hnědou nebo i jiné barvy?

Správně: Hnědá barva stolice je normální.

Pozor: Neobvyklé barvy stolice, které nesouvisí s konzumovanou stravou (například borůvky, červená řepa) mohou naznačovat zdravotní problémy. Zpozorněte hlavně ve chvíli, kdy ve stolici pozorujete krev, a v takovém případě co nejdříve kontaktujte lékaře kvůli podrobnému vyšetření příčiny. 

Další výstrahou je takzvaná acholická stolice, která je velmi světlá a ukazuje na problém se žlučníkem a je rozhodně důležité tento projev řešit u lékaře,” zdůrazňuje MUDr. Danielová.

#7 Neobsahuje stolice příliš často nestrávené zbytky stravy? Pravidelně plave na hladině?

Správně: Občasné nestrávené zbytky mohou být normální, hlavně při převažující rostlinné stravě bohaté na nestravitelnou vlákninu. 

Pozor: Častý výskyt nestrávených zbytků nebo stolice plavající na hladině může signalizovat malabsorpci způsobenou nedostatkem trávicích enzymů. Na vině mohou být například také problémy se slinivkou, bakteriální přerůstání tenkého střeva (SIBO), zánětlivé onemocnění střev (IBD), kolitida či laktózová intolerance. [5]

#8 Máte někdy křeče v břiše nebo silné nutkání na stolici?

Správně: Občasné křeče mohou být reakcí na stravu. Pokud se objevují vždy po konkrétních potravinách nebo častěji, jde však o důvod, proč zpozornět. 

Pozor: Časté bolestivé křeče a nutkání ke stolici mohou být příznakem syndromu dráždivého střeva, SIBA, dysbiozy, potravinové intolerance, celiakie nebo jiných střevních onemocnění. 

Někdy může jít o mechanický problém například po břišní operaci, kdy v dutině břišní vznikly srůsty a i při normální peristaltice způsobují bolest. S častými křečemi nebo křečemi napojenými na cyklus se můžeme setkat i u žen s endometriozou a toto může být její první nebo i jediný projev,” upřesňuje doktorka funkční medicíny Danielová. 

#9 Je vám po jídle často špatně, cítíte těžkost?

Správně: Občasné pocity těžkosti mohou být způsobeny přejedením. Ovšem ale přejídání není dobré, neboť při každém přejedení dochází k postupnému roztahovaní žaludku. 

Pozor: Pravidelná nevolnost nebo těžkost po jídle může být známkou trávicích potíží. Zpozorněte, pokud se problémy objevují častěji nebo jsou spojeny vždy s konkrétním typem jídla. 

#10 Jsou nějaké potraviny, které vám nedělají dobře?

Správně: Většina potravin by neměla způsobovat potíže.

Pozor: Pokud určité potraviny opakovaně způsobují trávicí problémy, může se jednat o potravinovou intoleranci nebo alergii. To je možné ověřit vhodně zvolenou diagnostickou metodou, která určí, konkrétní látku či složku ve stravě, která způsobuje nepohodlí a problémy. 

“Některé druhy potraviny se ale dost špatně vysledují, neboť jsou třeba obsaženy téměř v každém jídle jako jsou lepek, mléko, vajíčka. Další špatně odhadnutelnou intolerancí je histaminová intolerance, protože u ní závisí i na celkovém denní příjmu histaminu, stáří potraviny a u žen i fází cyklu. Proto při jakýchkoliv nespecifických střevních problémech doporučuji nějaké diagnostické testy jako IgG intolerance nebo degradace histaminu v krvi,radí MUDr. Danielová. 

Závěrečný návod od MUDr. Danielové, jak si ověřit, že trávení funguje v pořádku

Jestli máte trávení v pořádku, zjistíte zpravidla jednoduchou otázkou – Je trávení něco, na co musím každodenně myslet, co mě denně nějak (i kdyby jen trochu) obtěžuje? Pokud je odpověď ne, pak nejspíš problém nemáte, pokud ano, asi je na čase ho začít řešit. 

Další pomůckou je příklad z přírody – Víte, jak zvířata mezi sebou poznají, zda jsou nemocná a zda je lepší se držet od takového jedince dál? Čistotou zadečku. Vzhledem k absenci toaletního papíru a bidetu v lese lze čistého zadečku dosáhnout pouze “čistým hovínkem” a to je přesně to zdravé hovínko.



O zdraví trávicího systému je třeba cíleně pečovat a jednou za čas si provést malou revizi, zda vše funguje opravdu tak, jak by mělo. Pomohly vám uvedené otázky s odhalením nedostatků ve vašem trávení? Nebo jste se ujistili, že vše funguje tak, jak by mělo? 

Při podezření na problém či nejrůznější dysfunkce se vždy obraťte na specialistu, který díky vhodně zvoleným testům dokáže odhalit příčinu a doporučit optimální řešení. Opravdu správně fungující trávení se totiž pozitivně projeví v mnoha dalších procesech, protože tělo dokáže efektivně využít přijaté živiny i vhodně vyloučit nestrávené zbytky a odpadní látky. 

Uvedené příklady onemocnění souvisejících s určitými trávicími potížemi nenahrazují konkrétní odbornou lékařskou diagnostiku. Při podezření na problémy s trávením se vždy obraťte přímo na lékaře. 

Tisk