Každá žena během měsíce projde hned čtyřmi různými fázemi, což se odráží na fyzické i psychické pohodě. Pochopením menstruačního cyklu a jeho ovládnutím si usnadníte běžné každodenní fungování.

Přečtěte si více informací o tom, jak jednotlivé fáze menstruačního cyklu fungují, co od sebe očekávat a na co se zaměřit a rozluštěte tak vlastní cykličnost.

 

V tomto článku se dozvíte:

  • Proč je ženská cykličnost důležitá.
  • Kdy se objevuje první a kdy poslední menstruační cyklus.
  • Jaké jsou charakteristiky jednotlivých fází menstruačního cyklu a na co se připravit.

Důležitost ženské cykličnosti

Čtyři proměnlivé podoby ženy i ryze vědecké chápání toho, jak funguje ženská plodnost a postupné uvolňování připravených vajíček k oplodnění. Oběma způsoby lze charakterizovat ženskou cykličnost, jejíž správné pochopení umožňuje upravit nerealistická očekávání a zjistit, co se s tělem vlastně děje. A to nejenom pro ženy samotné, ale i pro muže, kteří tak třeba konečně pochopí, proč je tak složité vyznat se v ženách – mohou mít totiž hned 4 podoby, které vystřídají za pouhý měsíc!

Důkladný zájem o menstruační cyklus navíc dokáže odhalit celou řadu problémů a nedostatků, které nejčastěji souvisí s hormonální nerovnováhou a mohou vyústit v nepříjemné obtíže, problémy s otěhotněním až neplodnost.

První a poslední menstruační cyklus

Do života plného cykličnosti vstupuje mladá žena ve věku zhruba 12 až 16 let, kdy začíná první menstruace zvaná i jako menarche.

Během produktivního věku průměrná žena menstruuje zhruba 400krát, avšak konečné číslo záleží na případném množství těhotenství, délkách kojení a nástupu menopauzy. Celý menstruační cyklus trvá 21 až 35 dní, s nejčastějším průměrem kolem 28 dní.

Naopak poslední menstruace se objevuje zhruba kolem 50. věku ženy a značí menopauzu, která ukončuje plodné období. Po typické cykličnosti se musí žena nově naučit pracovat s nejrůznějšími příznaky i mírně odlišným fungováním vlastního těla.

Menstruační cyklus, 4 fáze a jejich charakteristika - GOODIE

Menstruační fáze (3 až 7 dní)

V této fázi jsou úrovně všech 4 hormonů regulujících celý menstruační cyklus (estrogen, progesteron, LH, FSH) na svých nejnižších hodnotách a dochází k pomyslnému restartu celého cyklického procesu. Objevuje se typické krvácení, které by mělo trvat zhruba 3 až 7 dní. 

S nízkým stavem hormonů a celým očistným procesem, při kterém během krvácení odchází vyloučená děložní sliznice, souvisí obecně pocity únavy, vyčerpání a nechuti do náročnějších činností. Samotná menstruace by však neměla příliš bolet, ani se pojit s extrémně silným krvácením.

Na co se připravit a zaměřit?

  • Počítejte s únavou, nízkou motivací a zvýšenou touhou po odpočinku.
  • Pokuste se využít intuici, která je v tomto období na vrcholu a může pomoci s důležitými rozhodnutími.
  • Nelekejte se zavodnění, protože tělo si tvoří zásoby tekutin, což se může projevit i přírůstkem na váze v tomto období. 
  • Ani trávení aktuálně není nejvýkonnější, což se projevuje nadýmáním a plynatostí.
  • Dopřávejte si proto dostatečný odpočinek a kvalitní spánek.
  • Myslete na to, že se jedná o dočasnou fázi a přijímejte své tělo takové, jaké zrovna je.
  • Zároveň se zaměřte na doplňování železa, kvůli vyšší spotřebě během krvácení.

Women's Balance - Menstruační čaj

S harmonizací během náročnějšího menstruačního období mohou pomoci i bylinné čaje. Pečlivě vybrané složení zahrnující největší stálice a léty osvědčené byliny v péči o ženské zdraví a pohodu mohou ulevit od nepříjemných příznaků a pomohou s příjemnějším přečkáním této fáze.

Folikulární fáze (cca 10 až 14 dní)

Začátek folikulární fáze vychází ze signálu vysílaného z hypotalamu do hypofýzy, kde dochází k uvolňování folikuly stimulujícího hormonu (FSH), který umožňuje vznik váčků s nezralým vajíčkem uvnitř. A jak tento váček zraje, podněcuje tvorbu estrogenu, který stimuluje růst děložní výstelky, aby se mohlo případné oplodněné vajíčko řádně uhnízdit.

I přesto, že v těle probíhají tyto procesy, na množství energie se to zpravidla nijak neprojevuje a obecně se jedná o fázi, kdy se daří plnit pracovní úkoly, sportovní výzvy a nedostavují se žádné dramatické výkyvy. 

Na co se připravit a zaměřit?

  • Dostatek energie si přímo říká o náročnější úkoly či sportování.
  • Právě v pohybu a sportování klidně přidejte intenzivnější tréninky více zaměřené na výkon.
  • Nebojte se zkoušet nové věci a pusťte se do i větších výzev.
  • Díky převaze logického myšlení se více zaměřte na úkoly, které jsou pro vás jindy obtížné.
  • Obecně se nedostavují pocity náladovosti a spíše přemýšlíte více pragmaticky, čímž však může trpět empatie.

Ovulační fáze (cca 24 až 48 hodin)

Jak roste hladina estrogenu, dochází v hypofýze k uvolňování luteinizačního hormonu (LH), který spouští ovulaci, během níž se uvolní zralé vajíčko a putuje do vejcovodu, kde čeká na oplodnění spermií.

Právě v tomto období v přibližné polovině cyklu jsou takzvané plodné dny. Trvají zhruba kolem 5 dní okolo ovulace, a to z toho důvodu, že spermie mohou uvnitř ženského těla žít až 5 dní, což však záleží na tom, že vnitřní prostředí nesmí být tolik kyselé. O aktuální ovulaci a tím pádem i plodných dnech informují příznaky, jako například zvýšení bazální teploty či hustší výtok.

Správně fungující a zdravá ovulace v dnešní době bohužel není samozřejmost. Až 12 % žen v produktivním věku od 15 do 54 let má problémy s plodností související právě s ovulací. Kromě celkové revize a úpravy životního stylu a eliminaci endokrinních disruptorů pomáhá také dostatečný příjem kyseliny listové. [1]

Na co se připravit a zaměřit?

  • Stále si užíváte dostatek energie a těšíte se z dobrého pocitu ve svém těle.
  • S tím se pojí i vyšší sebevědomí a jakási neodolatelnost.
  • Pracujte také s empatií, která v tomto období doslova kvete.
  • Objevuje se vyšší sexuální touha a potřeba blízkého kontaktu s partnerem.
  • Pokuste se využít tohle období k budování vztahů či důležitým schůzkám a prezentacím.
  • Dopřávejte si sebepéči a díky empatii s lehkostí pomáhejte i ostatním.

Vitamin B9 - L-metylfolát - aktivní Kyselina listová 

Ať už se cíleně pokoušíte otěhotnět, nebo pouze chcete podpořit správnou ovulaci a celkové zdraví, přidejte k vyvážené stravě aktivní kyselinu listovou ve formě l-metylfolátu, která představuje pro tělo nejlépe vstřebatelnou a využitelnou variantu. 

Luteální fáze (cca 10 až 14 dní) 

Estrogen, FSH i LH po prudkém nárustu poměrně dramaticky klesají a vyprázdněný folikul se po odchodu vajíčka mění na takzvané žluté tělísko, které stimuluje tvorbu progesteronu důležitého pro finální fázi cyklu. Až se žluté tělíško vstřebá a přestane produkovat hormony, nastupuje menstruační fáze, která startuje celý cyklus nanovo. 

Progesteron má přirozeně zklidňující a tišící účinky, takže proč se u některých žen objevují příznaky PMS (neklid, úzkosti, bolesti hlavy a břicha, nadměrná podrážděnost)? Důvodem bývá nerovnováha mezi progesteronem a estrogenem či nedostatečná tvorba progesteronu, který tak nemůže správně plnit svou funkci.

TIP: Právě v této fázi mohou být nejzávaznější důsledky příliš velké převahy estrogenu. Přečtěte si článek o estrogenové dominanci a jejích nebezpečích ohrožujících plodnost, spánek i paměť. 

Na co se připravit a zaměřit?

  • Relativně velká hormonální změna vyvolává výkyvy nálad.
  • Objevovat se mohou i neodolatelné chutě po nezdravých, sladkých a tučných potravinách, protože tělo potřebuje doplnit energii před menstruační fází.
  • Energie postupně ubývá a pozvolna nastupuje únava.
  • V tomto období už na sebe neklaďte velké nároky a spíše více odpočívejte.
  • Pro zmírnění nepříjemných pocitů a možných bolestí spojených s menstruací doplňujte dostatek hořčíku, vitamínu C a vitamínů skupiny B.

 

Liposomální Magnesium

Doplňování hořčíku v nejlépe vstřebatelné a využitelné liposomální formě pomáhá zmírňovat nepříjemné příznaky PMS. Například ulevuje od křečí, napomáhá zlepšovat náladu a celkově lépe zvládnout náročné předmenstruační období. 

Pozorujete a vnímáte své cyklické fungování? Poznání ženského cyklu a jeho správné uchopení napříč pracovním i osobním životem přináší celou řadu výhod i větší toleranci, kterou dáváme sami sobě během náročnějších fázích. Tak na to příště myslete, až po sobě budete chtít neuvěřitelné výkony ve chvílích, kdy by si tělo přálo spíše pauzu a odpočinek.

A jak to máte s vnímáním cyklu vy? Dejte nám vědět, co by vás ohledně tématiky menstruačního cyklu nejvíce zajímalo, co vás trápí a o čem chcete zjistit více informací!



1. Key Statistics from the National Survey of Family Growth – I Listing, 2019.

Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk