Kůže zinek nezbytně potřebuje pro celou řadu procesů. Není se tak čemu divit, že dostatečné množství zinku v těle ve výsledku rozhoduje o tom, jak krásná a zdravá bude pokožka.

Pojďte si přečíst o 6 důvodech, proč příjem zinku nepodceňovat, a jděte vstříc přirozeně krásné a odolné pokožce díky moderním znalostem nutrikosmetiky.

Zinek jako klíčový minerál nutrikosmetiky

V celém těle se zinek podílí až na 300 různých enzymatických reakcích, přičemž řada z nich souvisí právě se zdravím kůže, jakožto největšího orgánu těla. Rozhodně se tedy jedná o minerál s výsostným postavením v rámci nutrikosmetiky, která klade důraz na celkový zdravý životní styl a především výživu jako klíčový faktor ovlivňující vzhled a přirozenou krásu.  

6 důvodů, proč je zinek jedním z nejdůležitějších minerálů pro zdraví a krásu kůže

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký z minerálů je nejdůležitější pro kůži? Jedná se právě o zinek, který ovlivňuje procesy hojení, regenerace i přirozenou obranyschopnost a odolnost pokožky. 

#1 Regenerace a tvorba nových kožních buněk

Zhruba 6 % z celkového obsahu zinku v těle se nachází právě v kůži, kde se podílí na celém spektru reakcí a procesů. Jedna z klíčových úloh spočívá v zajištění správného přepisu genetické informace pro tvorbu nových buněk, s čímž pomáhá struktura zvaná zinkový prst. Dostatečné množství zinku v těle proto ovlivňuje přirozenou obnovu kůže, kdy se buňky z vrchní vrstvy téměř kompletně vymění za 4 až 6 týdnů. [1]

Výkonnost tvorby nových buněk ještě nabírá na důležitosti při hojení ran, spálenin od slunce či jiných poškození kožních buněk, protože základní princip spočívá právě ve výměně starých poškozených buněk za ty nové a zdravé.

#2 Správná tvorba pigmentu

Zinek upravuje činnost melanocytů zodpovědných za produkci pigmentu melaninu, aby nedocházelo k hyperpigmentaci, nerovnoměrnému zabarvení pleti. Tento proces ovlivňuje mimo jiné i transportní funkce zinku, který se podílí na mobilizaci a přesunu vitamínu A z jater do krevní plasmy, protože právě nedostatek dostupné formy tohoto vitamínu může být příčinou hyperpigmentace. [2]

#3 Protizánětlivé působení ke zmírnění akné a ekzémů

Zinek snižuje zánět, čímž působí jako prevence i řešení mírnějších forem akné a ekzémů. Pro maximální účinnost je vhodné kombinovat orální doplňování zinku ze stravy například se zinkovou mastí k vnějšímu ošetření problematických míst. [3][4]

TIP: Detailněji rozebrané působení zinku na problematickou pokožku najdete v samostatném článku s názvem „Zinková mast – pomoc na akné, opruzeniny a dalších 5 kožních problémů“, který se více zaměřuje na efekty a výhody topické aplikace masti přímo na pokožku. 

#4 Regulace mazu

Zinek dokáže regulovat a optimalizovat tvorbu mazu, a to především díky snížení aktivity enzymů, které u mužů i žen přeměňují testosteron na dihydrotestosteron (DHT), který je zodpovědný za produkci kožního mazu. [2]

#5 Ochrana před oxidativním stresem

Zinek vykazuje významné antioxidační působení, i když často nebývá právě v souvislosti s antioxidanty zmiňován. Chrání jak samotné kožní buňky před výraznějším poškozením, tak i kolagen či elastin zodpovědné za pevnost kůže, které oxidativní stres rovněž poškozuje.

TIP: Bez antioxidantů by docházelo k rychlejšímu stárnutí kůže, tím to ale nekončí. Co dalšího by tělu hrozilo bez antioxidantů? Přečtěte si o 7 příkladech, jak chrání lidské tělo.

#6 Zpomalení projevů stárnutí

Na dostatečném množství zinku v těle jsou přímo závislé enzymy kolagenázy, které produkují kolagen v kůži. Pro přirozenou podporu vlastní produkce kolagenu se proto zaměřte na dostatečný příjem zinku, protože jeho nedostatek snižuje výkon kolagenázy až o 80 %. [5]

Jak správně dbát na dostatečný příjem zinku?

Pokud chcete naplno využít všech výhod, jaké nabízí dostatečné množství zinku v organismu, budete se muset zaměřit na jeho pravidelné doplňování. Nedostatek zinku v těle totiž není nijak ojedinělý jev, protože jde o problém, kterým trpí 17,3 % celosvětové populace. [6]

Tělo si zásoby zinku nevytváří, a proto je jeho pravidelný příjem zásadní pro zajištění metabolických procesů včetně oprav a regenerace kůže. Mezi přirozené zdroje zinku patří především mořské plody, především ústřice. Do jídelníčku však běžněji zařadíme spíše jiné potraviny bohaté na zinek, například červené a drůbeží maso či ryby. Z rostlinných zdrojů zinek obsahují především fazole, obiloviny a ořechy, avšak vlivem současného příjmu fytátů se efektivně vstřebá pouze 20 až 40 % z takto přijatého zinku.

Pro efektivní doplnění zinku se v první řadě zaměřte na svůj jídelníček a zhodnoťte, zda obsahuje dostatečné množství tohoto minerálu, jehož denní příjem by se měl pohybovat zhruba kolem 10 mg. Případně zvolte kvalitní doplněk stravy například ve formě lyofilizovaného extraktu z ústřic, které představují přirozený zdroj živin ve vzájemně vyvážených poměrech.

K cílenému doplnění pouze zinku, což ocení například i vegani, je k dispozici liposomální zinek, který díky nejlépe vstřebatelné formě bisglycinátu zinečnatého a kombinaci s liposomy dokáže tělo velmi efektivně využít.

 

Věděli jste o důležitosti zinku pro pleť? A dbáte na jeho dostatečný příjem? Podělte se o své zkušenosti a dejte vědět, co by vás k tématu nutrikosmetiky dále zajímalo. Jedná se totiž o komplexní problematiku, která představuje klíč k přirozené kráse.

Autor: Šárka Stuchlíková
Tisk