Zinková mast – pomoc na akné, opruzeniny a dalších 5 kožních problémů
Zinková mast bez nadsázky funguje jako multifunkční pomocník v péči o dětskou i dospělou pokožku. Působí preventivně, a především oslní svými zklidňujícími a hojivými účinky využitelnými nejenom k ošetření 7 uvedených kožních problémů.
Přečtěte si, jak mast se zinkem přirozeně obnovuje kůži jakožto největší orgán, a s čím vším pomáhá.
V tomto článku se dočtete:
- Jak dlouho se zinková mast používá pro ošetření pokožky.
- Proč můžeme zinek považovat za král mezi minerály v péči o pleť.
- Na jakých 7 kožních problémů zinek účinně působí.
- Proč záleží na kombinaci vnitřního užívání a vnější aplikace zinku.
Zinková mast pečuje o pokožku již tisíce let
Nejstarší zmínky o používání masti se zinkem k léčbě ran pochází z doby před zhruba 2500 lety ze starověkého indického textu. Od té doby se staly zinkové masti pomůckou nejrůznějších léčitelů, kteří zinek aplikovali nejčastěji na popáleniny a rány. Staletí používání zinku pro léčebné účely v posledních letech potvrzuje mnoho vědeckých výzkumů. Postupně si tím zinek vysloužil označení druhý nejdůležitější minerál pro tělo hned v těsném závěsu za hořčíkem. Tohle tvrzení jednoznačně potvrzuje účast zinku v přibližně 300 enzymatických reakcích a jeho klíčová role při transkripci (přepisu) genů na různých úrovních. Kromě stavu a zdraví pokožky ovlivňuje například činnost imunitního systému, zdravé trávení, průběh infekcí či plodnost.
Proč je zinek králem mezi minerály v péči o pokožku?
Zhruba 6 % z celkového obsahu zinku v těle se nachází právě v kůži, kde se podílí na celém spektru reakcí a procesů. Vše začíná již při tvorbě nových buněk a struktur, kdy se takzvaný zinkový prst podílí na správné vazbě bílkovin při přepisu genetické informace. Jedná se o důležitou součást přirozené obnovy kůže, jejíž buňky se téměř kompletně vymění za každých 4 až 6 týdnů. Z transportních funkcí, na kterých se zinek podílí, je důležitá například mobilizace a přesun vitamínu A z jater do krevní plasmy, odkud se podílí na správné tvorbě pigmentu, udržení hydratace či přirozené obranschopnosti pokožky. Klíčová role zinku ve stovkách enzymatických procesů působí protizánětlivě a ovlivňuje celou řadu procesů, jejichž přešný mechanismus není zatím důkladně prozkoumán.[1] Větší či menší role v mnoha procesech stojí za pestrým výčtem účinků zinku na pokožku.
Účinky zinku na pokožku
Kůže představuje největší tělesný orgán s jednou velkou výhodou – můžeme o ni pečovat zevnitř i zvnějšku aplikací prospěšných látek. Konkrétně zinek funguje velice dobře jako prevence, ale i řešení akutních či chronických problémů, kdy pomocí cílené lokální aplikace zinkové masti ještě více podpoříte regeneraci, hojení a přirozenou obranyschopnost pokožky.
#1 Zinková mast na akné
Podle výsledků hned několika studií dokáže zinek efektivně potlačovat množení bakterie Propionibacterium acnes zodpovědné za zánětlivé akné. Pravidelné používání masti s obsahem oxidu zinečnatého pomáhá zlepšovat stav akné podobně jako přípravky s benzoyl peroxidem, ale na rozdíl od něj bez nežádoucích vedlejších účinků. [2],[3]
TIP: Vyřešení problému s akné spočívá v odhalení a eliminaci příčiny. Kromě bakteriálního původu mohou být na vině hormony, přičemž řešení hormonálního akné vychází především zevnitř, jak se dočtete v tomto článku.
#2 Rosacea (růžovka) při ošetření zinkem
Charakteristickým příznakem rosacey bývá zarudnutí doplněné o svědění, pálení a jiné bolestivé projevy na pokožce. Při závažnějších potížích se vždy obraťte na dermatologa, ale u mírnější formy či jako podpůrná léčba pomáhá krém s obsahem zinku, který hojí vrchní vrstvy kůže, čímž zabraňuje tvorbě nepříjemných pupínků a zanícených hrbolků. Proti zhoršování příznaků rosacey se doporučuje také užívání B komplexu. [4]
#3 Na seboreickou dermatitidu a jako prevence lupů
Přirozeně zklidňující účinky zinku se hojně využívají jako aktivní přísada do šamponů proti lupům. Nejčastěji se jedná o formu pyrithionu zinečnatého, který vyniká antimykotickými, antimikrobiálními a antibakteriálními účinky. Účinně likviduje kvasinky Pityrosporum ovale zodpovědné právě za plísňové infekce kůže včetně seboreické dermatitidy, a zároveň zmírňuje svědění a šupinatění pokožky hlavy. [5]
#4 Na ekzémy a plenkovou dermatitidu
Krémy s obsahem oxidu zinečnatého nebo síranu zinečnatého efektivně využívají protizánětlivých a přirozeně hojivých vlastností zinku pro boj s kožními ekzémy. Výraznou úlevou mohou být zinkové masti při atopickém ekzému, kde podporují léčbu a mírní nepříjemné příznaky v podobě svědění, což v konečném důsledku pozitivně ovlivňuje i kvalitu spánku. [6]
Velmi dobrých výsledků dosahují krémy s obsahem zinku v rámci prevence i při řešení nejčastějšího zánětlivého kožního onemocnění u dětí – plenkové dermatitidy neboli opruzenin. Zinek přirozeně vytváří ochrannou bariéru na pokožce, čímž snižuje dopad dráždivých látek z plen či výkalů a moči, a zabraňuje rozvoji zarudnutí a pálení kůže. [7] Při péči o dětskou pokožku však vždy důkladně kontrolujte složení přípravku, které by mělo být přírodní a šetrně pečující o nejcitlivější dětskou kůži. Pro prevenci i akutní pomoc využívejte kombinaci s dalšími přírodními látkami, kdy se zinková mast výborně doplňuje například s přirozeně hojivou heřmánkovou vodou.
TIP: Pro zklidnění pokožky a navlhčení před aplikací zinkové masti zvolte heřmánkovou vodu v BIO kvalitě.
#5 Efektivní ochrana před UV zářením
Oxid zinečnatý slouží jako přirozená bariéra proti UVA i UVB záření, čímž chrání pokožku před poškozováním a předčasnou tvorbou vrásek. Používání opalovacího krému se zinkem představuje vhodnou volbu pro citlivou pokožku. Při výběru přípravku však sledujte složení, zda neobsahuje kombinaci s některými UVA filtry (například avobenzon) které při reakci se zinkem mohou degradovat a snižovat ochranu před sluncem. [8]
#6 Jako antioxidant pro zpomalení stárnutí
Zinek se podílí na produkci proteinů, takže jeho dostatečné množství podporuje přirozenou tvorbu kolagenu a elastinu zodpovědných za pružný, pevný a mladistvý vzhled pokožky. Zpomalení předčasného stárnutí a menšího výskyt vrásek napomáhá také silná antioxidační aktivita zinku chránící pleť před volnými radikály, které mimo jiné zrychlují rozklad kolagenu. [9]
#7 Podporuje hojení ran
Hojení ran s minimálně viditelnými jizvami představuje ukázku efektivní regenerace lidského těla, k čemuž však nesmí chybět klíčové látky a mikroživiny včetně zinku. Právě ten díky schopnosti zlepšení imunitní reakce a ovlivnění jednotlivých dynamických procesů během hojení kůže rozhoduje o rychlosti zacelení rány i o případné velikosti jizvy. Zinek například zvyšuje přesun keratinocytů, což jsou hlavní pokožkové buňky, a podílí se tak na opětovném vytvoření a sjednocení celého kožního epitelu. [10]
Zinková mast s levandulí a měsíčkem 100 ml
Regenerační, hojivé a přirozeně zklidňující působení oxidu zinečnatého doplňuje vitamín E a měsíčkový extrakt či olej z levandule, který masti dodává navíc svěží vůni. O hydrataci a přirozenou výživu pro lepší obranyschopnost pokožky se stará BIO bambucké a mangové máslo, jojobový a ovesný lipidový olej. Jemně koncipované složení zinkové masti splňuje požadavky všech typů pokožky včetně té nejjemnější a problematické.
Podpoření zdravé pokožky zevnitř dostatečným příjmem zinku
Maximální terapeutické účinky nabízí zinek při správné kombinaci lokální vnější aplikace na postižená místa a vnitřního příjmu z potravin či doplňků. Lidské tělo nedokáže zinek efektivně ukládat, proto se doporučuje pravidelný denní příjem v dávce kolem 10 mg [11], ale při vyšší zátěži, stresu či problémech se záněty může být přijímané množství až okolo 30 mg. Ideální příjímání zinku je v jeho nejpřirozenější podobě ze stravy, kdy se vyskytuje převážně v potravinách živočišného původu – hovězím, vepřovém, krůtím masu, rybách, mléčných výrobcích a vejcích. Nejbohatší přírodní zdroj přitom představují ústřice, kdy se ve 100 gramech nachází až 78 mg zinku, což je přibližně až 7násobek doporučené denní dávky.
Mezi bohaté rostlinné zdroje zinku patří konopná, sezamová a dýňová semínka, pšeničné otruby, kešu, piniové oříšky, vlašské ořechy, luštěniny a brambory. Ovšem u vegetariánů a veganů hrozí, že příjem čistě ze stravy nebude dostatečný kvůli společnému příjmu s fytáty z rostlin, které způsobí vstřebání jen pouze 20 až 40 % přijatého zinku.
Ze všech výše uvedených důvodů o důležitosti zinku jasně vyplývá, že se jedná o minerál, o kterém se vyplatí vědět co nejvíce a včas rozpoznat případy, kdy může pomoci v péči o pokožku i správné fungování celého organismu.
Máte zkušenosti se zinkovou mastí? Pokud ano, budeme rádi, když nám dáte vědět.
1. The Physiological, Biochemical, and Molecular Roles of Zinc Transporters in Zinc Homeostasis and Metabolism, 2015 Jul.
2. Chloroxylenol and zinc oxide containing cream (Nels cream®) vs. 5% benzoyl peroxide cream in the treatment of acne vulgaris. A double-blind, randomized, controlled trial, 2001 Dec.
3. The role of zinc in the treatment of acne: A review of the literature, 2018 Jan.
4.Zinc sulfate in the treatment of rosacea: a double-blind, placebo-controlled study, 2006 Jul.
5. The effects of a shampoo containing zinc pyrithione on the control of dandruff, 1995 Apr.
6. Zinc and atopic dermatitis: a systematic review and meta-analysis, 2019 Mar.
7. A new therapeutic horizon in diaper dermatitis: Novel agents with novel action, 2021 Sep.
8. Zinc oxide-induced changes to sunscreen ingredient efficacy and toxicity under UV irradiation, 2021 Oct.
9. Extracellular matrix in cutaneous ageing: the effects of 0.1% copper-zinc malonate-containing cream on elastin biosynthesis, 2009 Mar.
10. Zinc in Wound Healing Modulation, 2017 Jan.
11. Vyhláška č. 225/2008 Sb., kterou se stanoví požadavky na doplňky stravy a na obohacování potravin Příl.5