10 tipů na zdravá novoroční předsevzetí

Se začátkem nového roku jsme všichni plní euforie a motivovaní k vysokým cílům. Cítíme se skvěle a dáváme si předsevzetí. Býváme na sebe ale příliš přísní, a tak je většinou po pár dnech vzdáváme. Co si takhle tedy stanovit mety, které budou dosažitelné? Vybrali jsme několik novoročních předsevzetí, která nám pomohou ke zdravějšímu já a přitom budou dosažitelné. 

 

Velké změny jsou většinou dlouhá cesta. Pokud se chceme dlouhodobě cítit fit, stačí dělat drobné kroky – jednoduché, zvládnutelné a udržitelné pozitivní změny, díky kterým na sebe budeme hrdí. 

 

1 Spánková rutina

Asi se shodneme, že spánek je prima. Mít v něm zaběhnutou rutinu a spát každý den ve stejný čas ovšem samozřejmé není. Jedním z našich předsevzetí tedy může být, že si ve spánku uděláme pořádek. Dospělý člověk má spát 7–9 hodin. Pokud se nám to nedaří, ohrožujeme své motorické funkce i nervový systém. 

 

Tip: Máte-li se spánkem potíže, nahlédněte do naší kategorie Spánek2 Pravidelný sex

Jasně, stanovit si do nového roku ideální množství sexu a snažit se to dodržovat možná je trochu úsměvné. Sex má ale tolik fyzických i psychických benefitů, že dává smysl ho plánovat a chtít ho mít pravidelně. Že nemáte partnera? Nevadí! A když chybí chuť, zkuste naši macu. Sex snižuje krevní tlak, zlepšuje spánek, potlačuje stres a nejen to! Takže od nového roku alespoň 3x týdně?! 3 Pitný režim 

Pro někoho jistá záležitost, pro jiného věčný problém. Že jsme správně hydratovaní poznáme podle barvy naší moči (měla by být průhledná). Když budeme dostatečně pít, nejenže udržíme v pořádku všechny naše biologické funkce, ale také snížíme pravděpodobnost, že se žízeň přemění na hlad. Doporučujeme si stáhnotu nějakou připomínací aplikaci a pití na cestách si zpříjemnit třeba naší krásnou lahví4 Více času na sebe

Je toho tolik, kolik musíme stihnout a čas rychle utíká. Zanedbávat sami sebe je ale ta největší chyba, kterou nám život může pekelně spočítat. Péče o sebe nemusí být časově náročná (i když někdy vyžaduje plánování). A jednoduchá může být i co se konkrétních aktivit týče – co si jednou týdně zajít do bazénu, na oblíbenou lekci jógy, připravovat si většinu večerů zdravé jídlo nebo pravidelně chodit do přírody? 

 

5 Zkrácení času koukání do obrazovky 

Je to taaak těžké, ale přitom pro tělesnou a duševní pohodu tolik přínosné. Na telefonech a počítačích visíme při práci i ve volném čase. Modré světlo z obrazovek nám ale rozhazuje cirkadiánní rytmy a přílišná konzumace obsahu sociálních sítí vede k depresím, úzkosti a pocitu osamělosti. Zkusme s tím letos pohnout směrem dolu a více než digitálně žít doopravdy. 

 

6 Pravidelný nákup potravin 

Zmiňujeme to nesčetněkrát – vyvážená a na nutrienty bohatá strava je pro spokojený a zdravý život nezbytná. Jak ale správně jíst, když máme povětšinou prázdnou lednici? Pakliže je to i váš případ, dejte si předsevzetí, že určitý den v týdnu budete vždy nakupovat. Mít po ruce vše k přípravě chutných a výživných jídel je pro zdravý životní styl klíčové. Pro velkou změnu stačí jeden velký nákup týdně. 

 

7 Lepší produkty pro osobní péči a domácnost 

Tohle předsevzetí je obzvlášť prima a skoro vůbec nebolí (maximálně tak naši peněženku). Pořiďte si více přírodní drogerie a čisticích prostředků. Pro naše zdraví jsou důležité také výrobky na praní prádla. To, čím se obklopujeme, výrazně ovlivňuje naše zdraví. Vytvářejme si tedy prostředí, v němž nám bude příjemně. 

 

8 Méně sedět, více se hýbat 

Většina z nás sedí více, než je zdrávo. Může za to sedavý způsob zaměstnání (nebo studia), stejně jako únava, která na nás padne, když povinnosti skončí. Předsevzetí méně sedět přitom nemusí být nedosažitelné. Např. si řekněme, že po každé prosezené hodině 5 minut postojíme, nebo že na obědy budeme chodit pěšky, a když příležitost dovolí, místo použití výtahu vyjdeme schody

 

Tip: Chybí vám energie? Zkuste některé z výrobků v našem výběru zde.

 

9 Jíst více nezpracovaných potravin

Jestli je něco, co opravdu markantně ovlivňuje zdraví každého z nás, pak je to to, co jíme. Jíst potraviny ve své základní podobě je přitom dnes velmi jednoduché a udržitelné. Jak na to? V případě, kdy třeba nejste zvyklí jíst zeleninu, začněte tak, že každý den sníte jednu porci druhu, který vám chutná. Právě zelenina, ovoce, ořechy, semínka, celozrnné výrobky a maso obsahují nepřeberné množství živin, jež naše tělo potřebuje. 10 Trávit více času venku

Týden utekl jako voda a my máme pocit, že jsme skoro neviděli nebe? Ano, i to se stává. Pokud si jste vědomi, že spíše než venku trávíte čas uvnitř, zkuste to změnit a uvidíte pozitivní změny. Pobyt na čerstvém vzduchu (i městském) zlepšuje náladu a má pozitivní vliv na naše fyziologické funkce. Super je procházka venku během polední pauzy, pěší turistika o víkendu nebo obyčejné posezení na lavičce v oblíbeném parku. I to se dá plánovat a odškrtávat jako splněnéDávejme si realistické cíle a vymaňme se z cyklu let, kdy se nám novoroční předsevzetí nedařila. Buďme na sebe hodní, snažme se být uvědomělí a zdraví se dostaví. 


autor: Lída Dubinská

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení