22. duben je Dnem Země. Co to znamená a jak ho letos oslavit?

Environmentálně orientovaných významných dní je celá řada, ty mezinárodně uznávané ale spočítáme na prstech ruky. Proč je Den Země významný, jak vznikl a jak ho můžeme slavit, pokud nám životní prostředí není lhostejné? 

 

Životní prostředí jako důležitý pojem – z USA do celého světa

Historie tohoto dnes již mezinárodního významného dne sahá až do roku 1962, kdy americký senátor Gaylord Nelson hledal cestu, jak dostat životní prostředí do politické pozornosti. Usiloval tehdy o to, aby prezident Kennedy toto téma rozvíjel na své pětidenní cestě jedenácti státy USA. Prezident byl sice myšlenkou nadšen, v politickém centru ale stály jiné problémy. Téma se tehdy příliš neuchytilo, Nelson však ve svém úsilí pokračoval. Léta plynula bez větších změn, v roce 1970 ale konečně došlo k velké akci – k celonárodní manifestaci o životním prostředí. Environmentální krize zastínila studentskou nespokojenost s válkou ve Vietnamu. Připojilo se na 20 milionů demonstrantů a tisíce škol a komunit. Od roku 1990 se 22. duben jako světový svátek životního prostředí slaví i u nás. Jeho úkol je každoročně stejný – ukazovat, že každý člověk může přispívat k péči o naši planetu.  

Malé kroky pro jednotlivce, velké pro planetu 

Oslavy tohoto dne jsou tradičně spjaty s mnoha událostmi – diskuzemi, demonstracemi, hromadnými úklidy přírody atd. Letošní rok jich mnoho nenabízí. Člověk se však nestane ohleduplný účastí na nějaké společenské akci. Úspěch spočívá v malých každodenních rozhodnutích osobního rázu. A když se chytrá ekologická rozhodnutí jednotlivce stanou zvykem, třeba začnou ovlivňovat i jeho okolí. Den Země je skvělou příležitostí pro start. Možná už nějaké ekologické kroky podnikáte, možná se už dlouho chystáte, ale neodhodlali jste se. Ke změně stačí málo a není nutné si překopat celý život. Zkuste jednu, dvě nebo tři věci, napřed týden, potom měsíc a třeba navždy. 

 

7 kroků, jak být ekologičtější  

  • Jezte zdravěji 

Svou uhlíkovou stopu snížíte omezením masa a mléčných výrobků, které konzumujete. Výroba potravin pocházejících ze zvířat se pojí s vyšší produkcí skleníkových plynů. Pěstitelství obilí a zeleniny je mnohem méně energeticky náročné. Nemusíte se stát vegany nebo vegetariány, stačí občas zvolit zdravější možnost – třeba více obilovin a luštěnin. Obzvláště populární jsou nyní proteinové nebo superfoods těstoviny.

  • Nakupujte lokálně a organicky

Pěstování biopotravin je sice náročné na pracovní sílu, celkově ale spotřebovává o 30-50 % méně energie. Konzumace místních potravin šetří energii i díky nižším nákladům na přepravu. I když je jejich cena vyšší, při plánování jídelníčku nemusí vyjít až tak draze. Investice do kvalitního a nutrienty plného jídla se vám odmění nejen skvělou chutí, ale především náloží energie a podporou zdraví. Navíc se v bio kvalitě dá i mlsat 

  • Šetřete vodu

Menší spotřeba vody šetří energii i náklady na infrastrukturu. Úspora vody také znamená, že se méně vody kontaminuje a musí čistit. Stačí udržet vodu vypnutou, když ji aktivně nepoužíváte, například při mytí nádobí, čištění zubů nebo při úklidu, kdy si raději dáte vodu do nádoby. Pokud máte zahradu, vysypte záhony mulčovací kůrou a trávu sekejte, až když je delší.  

  • Preferujte přírodní kosmetiku 

I kosmetika obsahuje různé přísady, které po spláchnutí do odtoku poškozují biologickou rozmanitost. Chemikálie v těchto složkách jsou často toxické a neprospívají ani lidskému zdraví. Při nákupu proto raději volte nesyntetické produkty. Tuhá mýdla a šampony čistí pokožku i vlasy mnohem účinněji než konvenční přípravky. Navíc jsou bezobalové (tedy bez plastů) a při cestování se vám nikde nevylijí.  

  • Používejte ekologické čisticí prostředky  

Mnoho běžných produktů obsahuje různé škodlivé přísady v podobě chemikálií (např. Detergentů, konzervačních látek, pěnidel), jejichž výroba způsobuje poškození planety a má dopad na biologickou rozmanitost. Přírodní čisticí prostředky pro úklid jsou přitom stejně účinné jako ty konvenční. Zkuste třeba přípravek na nádobí české výroby Tierra Verde, který vystačí na skutečně dlouhou dobu. Skvěle účinný je i jejich WC čistič či univerzální přípravek na povrchy

  • Darujte nepotřebné věci 

 Darování je obzvlášť pozitivní alternativou k zahození použitého spotřebního zboží do koše. Dejte své použité oblečení, přístroje nebo nábytek některé z neziskových organizací. Starý počítač věnujte dětem, kterým poslouží ke vzdálené výuce. Věnovat můžete i stavební materiály a nástroje, stačí se porozhlédnout po internetu. Ne nadarmo se říká, že karma je zdarma, a co už vám neslouží, může jinde ještě vykonat mnoho. 

  • Snižte spotřebu plastových lahví 

Přestože má na většině v Česku kohoutková voda výbornou kvalitu, odbyt plastových lahví se každoročně zvyšuje. Mnoho spotřebitelů sice ve snaze o lepší zdraví přestane nakupovat sladké nápoje, ovšem valná většina domácností stále nakupuje balenou vodu. Zkuste pít častěji čaj a vytvářejte si domácí zdravější limonády. Na cestu s sebou dobře poslouží a oko potěší znovupoužitelná láhev nebo cestovní hrnek

Internet nabízí miliony článků, které jdou hlouběji. Možností, co dělat, je nepřeberné množství. My v GOODIE jsme spíše minimalisté a věříme, že malými, ale konstantními kroky dojdeme nejdále. 

Šťastný Den Země celé planetě i vám! 

 

Ne plastům. Dřevěná mýdlenka pod tuhé mýdlo. 

 Ze skla chutná lépe. Skleněná láhev s termoobalem a praktickým poutkem.

 Bezodpadovost je trend i v osobní péči. Menstruační kalíšek s příslušenstvím.