Hormonální akné. Problém, který má řešení

Hormonální akné za svůj život řeší téměř každá žena. Může překvapit nejen v pubertě, ale kdykoliv nastane nedostatek progesteronu v těle. To totiž narušuje rovnováhu ostatních hormonů a výsledkem je výskyt akné na pokožce. Potkat vás to může již od puberty, při vysazování hormonální antikoncepce, v těhotenství, při menopauze. Dokonce i při menstruaci a ovulaci každý měsíc můžeme pozorovat změny na pleti.
Dá se říct, že nás ženy hormonální akné zastihne „alespoň“ v nějaké části života.

U hormonálního akné nestačí jen péče o pleť zvenku. Ta je ovšem také důležitá. Je potřeba nahlédnout více do nitra a podívat se na problém i z jiné perspektivy.

Nejdříve! Jak vůbec poznáme hormonální akné?
Nejčastěji se vyskytuje v okolí brady a čelistí a jedná se tvrdé, podkožní “boláky”. Lze tak poznat, že pupínek jde „zevnitř“ a nejedná se jen o zvenku ucpaný pór. Často pleť bolí a pne.Vnější péče  
Péče se samozřejmě musí odvíjet podle typu pleti. Ale zařadit bych doporučila chemické peelingy. I když název zní trochu strašidelně, jedná se kyselinové peelingy, které se získávají například z ovoce, nebo rostlin. Takový peeling zajistí jemnou exfoliaci kůže, bez mechanického narušení. Naopak, je důležité se vyhnout všem mechanickým peelingům, což jsou všechny ty, které obsahují částečky čehokoli (např. části cukru, soli nebo kávy). Tento peeling doporučuji maximálně na tělo. Na obličej jsou příliš hrubé a můžete si jen nabourat kožní bariéru, která už je tak při akné dost citlivá. Důležitou součástí vnější péče je pravidelná aplikace přírodních pleťových masek. Masky doporučuji jílové, konkrétně na goodie najdete jílové masky obohacené ještě o různé funkční složky. Jílovou masku smíchejte s oblíbenou květinovou vodou, kosmetickým pleťovým olejem a nechte působit 10 minut. V průběhu si obličej vlhčete třeba například květovou, aby maska nezaschla. Nejenže se tak vyhnete podráždění, ale maska půjde i lépe dolů. Květinová voda navíc dodává pleti hydrataci.

Vnitřní péče 
Vzniku hormonálního akné předchází zmiňované hormonální výkyvy neboli hormonální nerovnováha. Na hormony celkově doporučuji ženám Macu peruánskou. Vše si o ní můžete přečíst na stránkách goodie nebo v tomto článku. Často také hormonální akné zhoršuje stres, který pomáhá maca při pravidelné konzumaci lépe zvládat. Přispívá totiž k celkové duševní pohodě

Maca je přírodní doplněk stravy a nemůže nahradit pestrý vyvážený jídelníček, který tvoří základ. Nezapomínejte na hydrataci i zevnitř. Pitný režim je velmi důležitý pro udržení hydratované pokožky. Zařaďte do jídelníčku více ovoce a zeleniny. Můžete také zařadit různé vitamínové doplňky se zinkem.
Doufám, že se vám článek líbí a je pro vás přínosný. Budu ráda za sdílení či za reakce!

Autor článku: Kateřina Routová