Přehled o vitamínech. Kdy si je začít dodávat?

Ráno vstávám svěží, poobědová únava se mě téměř nikdy netýká a po práci mám ještě dost energie na vše, co mě baví. Realita nebo sen? Kdo žije zdravě, ten se k tomu nejspíš hodně blíží – myslí na své psychické zdraví, hýbe se, dobře jí, čímž přijímá dost vitamínů, a pak oplývá elánem a vitalitou. Co ale ty vitaminy? Pokryje je pestrá strava nebo si je musíme dodávat? Pojďme si oprášit školní látku a dozvědět se o nich více! 

 

IMG_1147 (1)

 

Stručný začátek historie vitamínů 

Začneme příběhem, protože ty se nejlépe pamatují. Vůbec poprvé s vitamínovým komplexem přišel Japonec Umetaro Suzuki. Podařilo se mu extrahovat ve vodě rozpustný komplex mikroživin z rýžových otrub. Jeho objevu si ale skoro nikdo nevšiml. Dva roky na to ale stejný poznatek v Londýně získal i Polák Casimir Funk. Maxmilian Nierenstein potom navrhl, aby se tomuto druhu komplexů říkalo ,,vitaminy” (od ,,vital amine” – živé aminy). Tehdy ještě nevěděl, že všechny aminy nemají aminovou složku. 

 

Vitaminy = zdroje vitality

Naše tělo zvládá neuvěřitelné procesy. Každý den třeba obnovuje kůži, svaly a kosti, chrlí krev, která přenáší živiny a kyslík do všech orgánů, vysílá nervové signály přeskakující tisíce kilometrů cest mozku… A k tomu všemu potřebuje suroviny. Patří mezi ně např. 13 vitaminů (a potom také minerály a další látky), jež potřebuje, ale přitom si je netvoří samo. Konkrétně se jedná o:

 • vitaminy rozpustné ve vodě: B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (kyselina pantothenová), B6 (pyridoxin), B7 (biotin), B9 (foláty, kyselina listová), B12, C. 

→ uvolňují energii z potravy (některá béčka) 

→ podílejí se na výrobě energie (Thiamin, riboflavin, niacin, kyselina pantothenová a biotin)

→ pomáhají buněčnému množení (B6, B12 a kyselina listová)

→ spoluvytváří kolagen (C) 

 

 • vitamíny rozpustné v tucích: A, D, E, K (ve škole nás učili jako ,,ZADEK”).

→ budují kosti (A, D, K)

→ posilují zrak (A)

→ působí antioxidačně (E)

 

Náš výčet jejich vlastností je každopádně velmi zjednodušený. V těle plní stovky rolí. Potřebujeme jich však jenom poměrně málo, a tak se jim říká mikroživiny. 


Kolik vitamínů je dost? 

Je to otázka do pranice. Mezi příjmem dostatečného množství a příliš velkým množstvím je jen tenká hranice. Doporučené denní dávky vitamínů a minerálů stanovuje i vyhláška, jejich hodnoty se můžeš dozvědět tady. Nařízení EU potom mluví o denních referenčních hodnotách příjmu. Jedná se ovšem pouze o hranici, kdy nejsme nemocní. Vždy musíme brát v potaz také naše pohlaví, věk a aktuální zdravotní stav. 

Jedním ze způsobů, jak zjistit, jaké vitamíny a doplňky stravy užívat, je prozkoumat nutriční hodnoty potravin v naší stravě a porovnat je se stanoveným referenčním denním příjmem. To ale může být komplikované. Nejspolehlivější je proto zkrátka jíst širokou škálu potravin zahrnující zeleninu, ovoce, celozrnné a mléčné výrobky, luštěniny, ořechy, semena, ryby a libové maso. Z různých důvodů se tak ale všichni stravovat nemohou. Suplementace je potom dobrá volba, a to především u: 

 • lidí, kteří nemohou jíst nebo nejí některé druhy potravin, např. z důvodů alergií nebo protože jedí vegetariánsky či vegansky,
 • těch, kdo dodržují dietu, která neposkytuje dostatek mikroživin, 
 • nemocných, zraněných nebo zotavujících se, 
 • žen, jež chtějí otěhotnět, jsou těhotné nebo kojí,
 • dětí,
 • starších osob. 

Jak poznat nedostatek vitamínů

Jediné skutečně relevantní zjištění přinese krevní obraz. Je ale důležité poslouchat své tělo a vnímat změny. Zde je pár příznaků, které zavání vitaminovou absencí. 

 

 • Únava

 

To je nejběžnější příznak nedostatku čehokoliv. Vždy je dobré se ujistit o dostatečném přísunu vody. Když ani to nepomůže, možná chybí vitamin B12 (a případně železo a hořčík).

 

 • Bolest svalů

 

Mylně se považuje za přirozený doprovod stárnutí nebo jako příznak související se cvičením. Pravdou je, že za ní častokrát může nedostatek vitaminu D (a také hořčíku). 

 

 • Změna kvality vlasů

 

Na stav vlasů má vliv kyselina listová, tedy B9 a dále B12, B7 a B6 (nebo železo). Tyto vitaminy pomáhají podporovat zdravé prokrvení a přinášející kyslík do vlasů a pokožky. 

 

 • Zrakové potíže

 

Problémy se zrakem může doprovázet nedostatek vitaminů C a E. Nedostatek vitaminu A potom způsobuje špatné vidění v noci. Pozor ale, A se může při nadměrné konzumaci hromadit a být toxickým. 

 

 • Krvácivost dásní

 

Atypicky krvácející dásně bývají spojené se špatnou technikou čištění zubů nebo častěji s nízkým příjmem vitamínu C, který hraje důležitou roli při hojení ran a imunitě. 

 

 • Afty v ústech

 

Vznik aftů nebo praskání, štěpení a krvácení koutků může způsobovat nedostatečný příjem vitaminů B, hlavně B1, B2 a B6. 

 

 • Suchá kůže a lupy

 

Chybějící ,,béčko” má podíl na spoustě neduhů! Třeba i na svědění a odlupování kůže. Řešením může být přísun B2, B3 a B6. 

 

Kdy jíst vitamíny 

Odpověď není úplně jednoznačná. Vezmeme to ale jedno po druhém:

Optimální doba pro příjem vitamínů rozpustných v tucích je s jídlem. V našich tělech se ukládají v játrech a nejlépe se absorbují s jídlem obsahujícím nasycené tuky nebo oleje. 

Ve vodě rozpustné vitaminy je ideální jíst nalačno. To znamená ráno 30 minut před jídlem nebo dvě hodiny po jídle. Tělo si z nich přijme, co potřebuje a zbytek vyplaví močí. 

 

Vitaminy se dá předávkovat 

Pravděpodobně se nestane, že se z běžné stravy předávkujeme vitaminy a způsobíme si hypervitaminózu. Pokud ale budeme jíst doplňky, je to poměrně snadné, ale chce se to mít na pozoru.  Např. příliš mnoho vitaminu A může vést k poškození jater a kostí. Museli bychom ho jíst ale opravdu hodně každý den, aby se něco takového stalo. Vysoká hladina vitaminu C potom způsobuje průjem. 

Pozor také, pokud jíme více doplňků stravy zároveň – jejich složení se přirozeně sčítá. Jíme-li některý vitamin zvlášť a pak si ještě dodáme multivitamin, nemusí to být úplně žádoucí. 

 

Mikroživiny účinkují i mezi sebou 

Je důležité brát v potaz i to, že mikroživiny interagují. Např. vitamin D umožňuje tělu lépe vstřebávat vápník. Vitamin C potom napomáhá železu. Ne vždy ale kooperují. Už zmiňovaný vitamin C blokuje schopnost asimilovat minerální měď. Tahle problematika je ale docela komplikovaná. Užívání doplňků stravy, tím spíše, pokud jich užíváme větší množství, je vhodné konzultovat s lékařem nebo výživovým terapeutem

 

Liposomální vitaminy –  skutečně účinná forma 

Tento druh vitaminů se vyrábí speciální technologií zaručující maximální vstřebatelnost. Na trhu je to novinka, která si získává velkou oblibu. Mají totiž velkou biologickou dostupnost a svůj obsah doručují přímo k cílové buňce. Napsali jsme o nich už jeden obsáhlý článek a doporučujeme je vyzkoušet: 

3325

Liposomální vitamin C 60 ks

Nakopávač imunity, ale také asistent správného trávení a pomocník při bolesti kloubů, suché pokožce a pomalém hojení ran. 

>> více o produktu <<


3331

Liposomální Joint Power 60 ks

Vzpruha pro kosti a klouby. Synergická kombinace MSM, oxidu křemičitého, glukosaminu a kadidlovníku. 

>> více o produktu <<3328

Liposomální Vitamin D3 + K2 + Magnesium 30 ks

Vitamin D si naše tělo vytváří ze slunečního světla, kterého ale nemusí mít dostatek. D3 se pořádně nevstřebá bez K2 a navíc spotřebuje velké množství hořčíku. Náš superúčinný mix zlepšuje duševní i tělesnou pohodu. 

>> více o produktu <<Užíváte vitamíny v podobě doplňků stravy? A jaké se vám na co nejvíce osvědčily? Potěší nás komentáře na našich sociálních sítích. U tohoto článku je nutné zmínit, že naše články jsou pouze informativní a nenahrazují lékařskou péči. Pokud pro sebe chceme to nejlepší, berme v potaz, že jsme každý jiný. Své potřeby konzultujme na míru sobě vlastní.

 

Autor článku: Lída Dubinská

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení