Střevní mikrobiom - co to znamená a je pro nás důležitý?

Dlouhé roky jsme byli přesvědčení o tom, že jsou bakterie pouze špatné a potřebujeme se jich za každou cenu zbavovat. Je tomu ale opravdu tak? Pojďme se na to podívat! 

 

 

Naše těla jsou jen z 10 % lidská a z 90 % bakteriální

Výzkumy zjistily zajímavý fakt -  buňky tvoří pouze zlomek naší celkové genetické informace. Na každou jednu lidskou buňku připadá devět buněk mikroorganismů. 

Už jen z této informace může být jasné, že mikrobi nejsou zcela špatní. Naše tělo je pokryté mikroorganismy téměř po celém povrchu – jsou na sliznicích, v plicích, na kůži, v urogenitálním traktu. Ale nejvíce jich je ve střevech, kde hrají nezastupitelnou roli. 

Bez mikroorganismů v našich střevech bychom zdaleka nebyli schopni všechno strávit.  Vykonávají pro nás ale ještě mnohem víc funkcí. 

 

Co vůbec mikrobiom je?

Pod slovem mikrobiom si můžeme jednoduše představit celé mikrobiální osazenstvo našeho těla (v tomto případě našich střev), pod které se zařazují nejen různé bakterie, ale i viry, prvoci, nebo také kvasinky. Všechny tyto drobné mikroorganismy jsou přirozenou součástí našich střev a jejich složení hraje velmi významnou roli pro naše zdraví 

Zajímavost #1: Mikrobi ve střevech nemají vliv jen na naše trávení, ale i na mnoho jiných orgánů a funkcí našeho těla. 

 

  • Mikrobi ovlivňují stav naší imunity

Jedna z těch nejdůležitějších a poslední dobou nejvíce diskutovaných oblastí, kterou stav střevního mikrobiomu ovlivňuje, je imunita. Propojení střev a imunity se může zdát na první pohled zvláštní, po vysvětlení detailů je však naprosto logické. Často zapomínáme na to, že i střeva jsou sliznicí stejně jako nos, či ústa. Navíc takovou, která je s okolím ve styku nejvíce – díky potravě, kterou několikrát denně jíme. Všechny sliznice musí být kvůli styku s okolním světem vybavené obrannými mechanismy, které nás ochrání před potenciálními hrozbami ve formě bakterií nebo virů. 

Ve střevech se nachází mnoho buněk imunitního systému, které neustále interagují s příchozí potravou i mikroby ve střevech nachází. To, jaké konkrétní mikroby ve střevech máme, pak ovlivňuje, jak se imunita chová.  

Zajímavost #2: Někteří mikrobi dokonce pomáhají naše imunitní buňky “vycvičit”, aby byly lépe schopné reagovat na hrozby a sami vytvářejí protizánětlivé molekuly. 

 

  • Mikrobiom pomáhá vytvářet některé vitamíny 

Hlavní účel, proč mikrobiom ve střevech vůbec máme, je trávení pro nás nestravitelných látek. Kdybychom neměli střevní mikrobiom, nebyli bychom například schopni strávit pro nás tak důležitou vlákninu. To však není jediná výhoda tohoto symbiotického vztahu s mikroby. Dokáží nám totiž pomoci vyrobit některé druhy vitamínů, které naše tělo potřebuje! Mezi tyto vitamíny patří například vitamín B1, B2, B5, B6, B9, B12 a v tucích rozpustný vitamín K. 

 

  • Mikrobiom ovlivňuje zdraví našich střev 

Mikrobi jsou zde také proto, aby vyživovali střevní buňky. Prospěšné kmeny bakterií produkují metabolické látky, které prospívají střevním buňkám a jejich zdraví a správnému množení. Takovými látkami jsou například mastné kyseliny s krátkým řetězcem.

Pokud máme ve střevech nedostatek bakterií, které tyto prospěšné metabolity vytváří a naopak převažují bakterie patogenní, naše střevní buňky mohou být poškozené a nakonec může dojít i k narušení střevní stěny a vzniku zvýšené propustnosti střev.

 

  • Mikrobiom komunikuje s mozkem 

Metabolity střevních mikrobů jsou různorodé a dokáží působit i na náš mozek. Asi nejpůsobivější je fakt, že některé střevní bakterie jsou schopné produkovat různé neurotransmitery - například dopamin, noradrenalin, serotonin, nebo GABA. Tyto neurotransmitery mají své specifické působení – dopamin je například spojován s motivací, GABA se zklidňujícími účinky a serotonin je známý jako “hormon štěstí”. 

Zajímavost #3: U serotoninu je dokonce známé, že se jej přes 70% vytváří v našich střevech díky působení mikrobioty! Díky tomu je střevní mikrobiom schopný ovlivňovat náš mozek a celkově i naši náladu a chování. Působivé, že? 

Celkově je vlivů střevní mikrobioty v rámci našeho těla celá řada, zmíněných je pouze pár z těch nejdůležitějších. Pro představu může určovat i naše detoxikační mechanismy, napomáhat zdraví našeho srdce, nebo ovlivňovat naši váhu! Jaké je složení našeho střevního mikrobiomu je tak opravdu zásadní pro celkové zdraví našeho těla. 

 

Jak nejlépe podpořit růst benefičních druhů bakterií, které jsou pro nás ty prospěšné a naopak udržet na uzdě ty, které nám mohou v těle dělat neplechu? Na to se můžete těšit brzy v dalším článku!

SMIDGE PROBIOTIKA 60 KS

Pro nastavení harmonie mezi dobrými a špatnými bakteriemi.


SMIDGE SENSITIVE PROBIOTIKA 60 KAPSLÍ

Podporují udržení rovnováhy citlivé střevní mikroflóry. 

SMIDGE INFANT PROBIOTIKA PRÁŠEK 15 G

Pro miminka, batolata a velmi citlivé osoby. 
Autor: Karolína Kubátová

 

Zdroje: 

  1. https://www.intechopen.com/chapters/50488
  2. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnut.2019.00048/full
  3. https://drinkolipop.com/blogs/digest/all-the-amazing-functions-of-the-microbiome
  4. https://depts.washington.edu/mbwc/news/article/the-gut-microbiome-and-brain-health
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6005194/