Účinky jarního detoxu? Ano i ne!

Jaro už vystrkuje růžky, sluníčko začíná mít opět větší sílu a dny se pomalu prodlužují. Někoho to nabíjí energií samo o sobě, jiný přemýšlí, jak se vzpružit. Očista těla i duše prospívá vždy a každému, na jaře i v jiná roční období. Právě teď se ale sociální sítě i další média plní příspěvky o jarních detoxech. Jak to s nimi je? My v GOODIE máme jasno. 

 

Zdravý duch, zdravá mysl, zdravé tělo… 

Je to jednoduché - pokud žijeme celý rok zdravě, jarní detox není potřeba. Když je naše tělo v pořádku, disponuje vlastními detoxikačními procesy, které fungují 24 hodin denně.  Naše ledviny, játra, lymfatický systém, trávicí trakt, plíce i kůže zkrátka sami odstraňují všechny nahromaděné látky. Nečekají na spirulinu, chlorellu ani nějaký zázračný čaj. 

 

Kašlat na detoxikační extrémy

Ruku na srdce. Nikdo nejsme 100% a je důležité žít v rovnováze, tedy myslet na své zdraví, jíst plnohodnotné potraviny a hýbat se, ale umět i upustit páru a užívat si života. Udělat si pár dní očistných a odlehčených prospěje určitě každému, ale nic se nemá přehánět. Mějme na paměti, že naše tělo potřebuje především vyváženou a kvalitní stravu. Například játra, jeden z hlavních přirozených detoxikačních orgánů lidského organismu, potřebují pro svou činnost aminokyseliny z bílkovin (mrkněte na náš článek o kolagenu, který o tom také hovoří), které detoxikačním režimem získáte jen těžko. Hladovění ani velké výživové výkyvy ničemu příliš neprospějí. Odlehčená a především rostlinná strava nám ale dozajista přinese:

 

 • příval duševní i tělesné energie,
 • čistší hlavu i střeva,
 • kvalitnější spánek,
 • větší chuť na sex,
 • nárůst kreativity,
 • krátkodobý pokles váhy, 
 • výborný pocit z toho, že jsme vybočili ze své komfortní zóny

 

a jistě i něco dalšího. 

 

Zamést zimní škody, přivítat nové výzvy 

Ať máme názor jakýkoliv, pozorovat svět a jeho řád je inspirativní a leckdy i pragmatické. Většina světových náboženství s příchodem jara nařizuje určitý druh půstu nebo stravovacích omezení. Není to jen tak. V zimě jsme se méně hýbali, více radovali a chtě nechtě se trochu zaplevelili. Zařaďme proto nyní do jídelníčku více zeleniny, ovoce a luštěnin. Vyhněme se sladkostem a masu, hlavně tomu červenému. Snažme se nekouřit, nepít a tak dále.

AdobeStock_322824750 

Jenom jednoduchá doporučení

Je na volbě každého z nás, zda si naordinujeme nějaký jedno - tří - deseti či jinak dnů dlouhý intenzivní detoxikační režim. Zkusme ale v následujících dnech a třeba navždy do svého života zařadit: 

 • popíjení horké vody - doporučuje to ajurvéda a má to něco do sebe. Naplňte si termosku nebo naší Good Karma Bottle horkou vodou a zkuste ji popíjet místo studené. Naše tělo musí studenou vodu po každém napití zbytečně ohřívat, a tím se vyčerpává.

 • bylinky a bylinkové čaje - některé z nich jsou močopudné, což vede k zrychlení metabolických procesů. Super je třeba kopřiva, pampeliška, z koření pak medvědí česnek. 

 • zelené super potraviny - nejen o těch zelených jsme napsali samostatný článek. Patří mezi ně např. chlorella, spirulina, mladá pšenice. Doporučujeme naše Green Power Supermix

 • pečovat o svou pokožku - báječná a plná antioxidantů je třeba masáž z medu. Sáhnout můžete ale i po nejrůznějších koupelích. Vyzkoušejte třeba tu s epsomskou solí. Správně detoxikovaní si budete připadat i s naší zelenou jílovou pleťovou maskou

 • šetřit svou mysl - zkuste občas vydechnout v přítomném okamžiku. Stačí si zapnout stopku a minutu jenom tak vědomě dýchat. Dělá to hodně. Právě na jaře je i skvělý čas k odstartování vlastních pravidelných meditací. 

 

Máte s detoxem své zkušenosti? Co se vám osvědčilo a jak jste se cítili? Když nám dáte vědět na našich sociálních sítích, bude to prima.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení