Zbavte se zbytečné chemie – Úklid s přírodními pomocníky

Jar na nádobí, Savo na podlahu a Domestos na WC.  Tyhle přípravky a jim podobné jsou sice funkční, ale odpadní systém, půda i naše planeta se z nich příliš netěší. Volba je na nás, ale skvělou inspiraci přináší už jenom pohled na úklid našich (pra)babiček. Šly na něj mnohem jednodušeji, v souladu s přírodou a základními chemickými principy. 

 

Proč je chemie při úklidu špatná?

To je důležitá otázka, na kterou je dobré znát odpověď hned v úvodu. Klasické úklidové prostředky obsahují spoustu toxických či přímo karcinogenních látek, o kterých nemáme ponětí. Tahle problematika není vůbec jednoduchá, látek je na tisíce a nezávislých testů o vlivu na lidské zdraví a životní prostředí není ani z části tolik. I selský rozum však častokrát stačí. Většina níže uvedených látek jen  nabourává lidskou obranyschopnost a má za následek kožní, dýchací i jiné problémy. Chemikálie se odpadní vodou dostávají také do přírody, kde ovlivňují celé ekosystémy a podílí se na vymizení živočišných populací

Pojďme se proto podívat na základní látky, proti kterým je dobré být v pozoru:

 • chlor - je silnou žíravinou, jeho oxidační vlastnosti poškozují buněčné struktury a jsou toxické i pro vodní organismy;
 • syntetické vonné látky - až 95 % z nich jsou ropné deriváty a řadí se mezi toxiny a karcinogeny; citlivější osoby z nich bolí hlava, mají vyrážky či dýchací potíže;
 • triclosan - když na něj zasvítí slunce, mění se na dioxidy hromadící se v játrech;
 • tenzidy - alias povrchově aktivní látky - z obalů běžně nepoznáme, jaké konkrétně obsahují, protože to neukládá legislativa; ve skutečnosti je ale mnoho z nich silně toxických;
 • EDTA a její soli - nacházíme je především v mycích prostředcích; pro člověka nejsou zásadně škodlivé, avšak příroda je těžko odbourává, a znečišťuje tak podzemní i pitnou vodu;
 • optické zjasňovače - jsou součástí hlavně pracích prostředků a pro člověka jsou toxické, dráždí kůži a dávají příčinu vývojovým i reprodukčním vadám.

Běžná drogerie ale obsahuje například i geneticky modifikované organismy a další nebezpečné látky. Buďme tedy před složením konvenčních produktů obezřetní a věnujme sami sobě i okolnímu světu raději to nejlepší. 

 

Zcela přírodní úklidové alternativy

Bez chemikálií to zvládaly už naše babičky. Není tedy důvod, proč bychom to nezvládli my. Za základ přírodních pomocníků považujeme:

Citron - citrus v podobě pár lžic bělí, odstraňuje nečistoty i nepříjemné pachy. Také však:

  • Odstraňuje vodní kámen - zašlé baterie, dlaždičky, sprchu i varnou desku v kuchyni doporučujeme potřít půlkou citronu a vydrbat hadříkem. 
  • Zbavuje odpad zápachu - nastrouhaná kůra z citronu nasypaná do odpadu a zalitá horkou vodou ho vyčistí i provoní. 
  • Skvrny a nečistoty - citron si poradí se skvrnami na plastovém nádobí, osvědčí se do vody na mytí oken i pro odmáčení zaschlých nečistot. 

Křemelina - sypká hornina s vysokým obsahem oxidu křemičitého je levná a účinná nejen pro detoxikaci těla, ale i domácnost:

  • Poslouží jako písek - pro své abrazivní vlastnosti se skvěle hodí tam, kde je něco třeba mechanicky odstranit.
  • Hubí hmyz - neříkáme, že bychom to měli dělat, ale pokud se někde vyskytuje hodně hmyzu, křemelina poslouží jako výborný repelent.
  • Odstraňuje zápachy

Ocet - je levný a na úklid téměř zázračný:

  • Univerzální čistič - octový roztok (1 ocet : 1 voda) spolehlivě vyčistí ledničku, odtok umyvadla, skleněné plochy, okna, nábytek, koberce, sprchu, ale i záchod  a záchodové prkénko. Pozor na dřevěné podlahy, mohl by je poleptat. 

Sůl - díky své struktuře i vlastnostem nahradí téměř všude čistící písek:

  • Odstraňuje mastnotu - když naplníme pekáč solí, dáme do horké trouby a necháme sůl zhnědnout, po vychladnutí jde mastnota perfektně dolů.
  • Odstraňuje skvrny - po smíchání s octem vyčistí např. skvrny na umyvadle. Výborný je také fleky a proužky od kávy či čaje.

Jedlá soda - je cenově dostupná a ohromně všestranná, mimo jiné:

  • Odstraňuje zápachy - trocha na talířku např. zaručí stále voňavou lednici.
  • Čistí odpady - šálek sody společně se šálkem octa účinně pročistí ucpanou výlevku.
  • Podporuje lesk nádobí - stačí přidat dvě lžíce do prostředku na mytí. 

Pokračování přírodních zdrojů a účinků by mohlo být nekonečné. Příroda nám dává odpovědi na všechny otázky a to je to, co nás baví a co je správné. 

 

Přírodní čisticí prostředky 

Sáhnout po hotovém prostředku bývá nejsnadnější a nejrychlejší. Jejich účinnost je dostatečně vylazená, a my tak máme záruku, že povrchy a nečistoty vycídí skutečně účinně. Prostředky z našeho e-shopu jsou 100% netoxické a neohrožují nás ani okolní prostředí. Jsou od české firmy Tierra Verde, mající motto, s kterým se zcela ztotožňujeme: ,,Nepracujeme, abychom vydělávali peníze. Vyděláváme peníze, abychom mohli sloužit světu.” Zkuste, a kromě účinku zaznamenáte i vlastní dobrý pocit. 


Na mytí nádobí

Máme toho celou řadu, konkrétně doporučujeme např. gel na nádobí, který nedráždí pokožku a poradí si s každým znečištěním. 

Snímek obrazovky 2020-04-29 v 14.38.16

Na prádlo 

Prací prášky, aviváže i mýdla na extrémní znečištění. Prádlo vyčistí, navoní i zjemní. 

Snímek obrazovky 2020-04-29 v 14.38.23

WC a odpady

Údržbu záchodové mísy, přidružených ploch i ucpaných odpadů zvládneme s dalšími přírodními produkty. 

Snímek obrazovky 2020-04-29 v 14.38.29

Čištění povrchů

Jednou abrazivní, podruhé ve formě rozprašovače, za další k vytvoření suspenze. Záleží na konkrétních potřebách.

 Snímek obrazovky 2020-04-29 v 14.38.35

 

Jakým stylem udržujete svou domácnost vy? Máte třeba nějaké přírodní triky, se kterými se můžete podělit? Napište nám na našich sociálních sítích, inspiraci vítáme!