Mgr. Dominika Mikušová

Jmenuji se Dominika Mikušová, narodila jsem se v malebném městě na středním Slovensku obklopeném kouzelnými lesy a dvěma národními parky. Odmalička se ve mně vytvářel intimní a intenzivní vztah k Matce přírodě. Prázdniny u babičky a dědečka ještě více tuto lásku umocňovaly a byly naplněny celodenními toulkami, pozorováním a poznáváním divokých zvířat, voňavých lesů a hlubokých dolin. Nejkrásnější dětství. Tento vzácný čas zformoval celou mou osobnost, v pozdějším životním období mi pomohl psychicky i fyzicky zabojovat s autoimunitním a bolestivým zdravotním onemocněním a zároveň mě dovedl k práci, která mi dává hluboký smysl – vzdělávání, jak žít zdravě v souladu s přírodou a vlastní přirozeností, jak převzít zodpovědnost za své zdraví do vlastních rukou a jak najít klid, zpomalení a harmonii v době která adoruje výkon a kde se úspěšnost považuje za parametr štěstí. 

Vystudovala jsem všeobecnou historii na FIF UK v Bratislavě se specializací na italskou renesanci. Roky prosezené nad knihami si vyžádaly svou daň a tak jsem v roce 2013 objevila jógu. Absolvovala jsem učitelský trénink ve standardní hatha a později i ashtanga józe a několik let jsem vedla studio zdravého pohybu a jógy. Vzhledem ke zdravotním specifikům některých cvičenců i mě samotné (po letech naplněných bolestí a plných diagnostických omylů jsem se konečně dozvěděla svou diagnózu – hlubokoinfiltrující endometrióza) jsem pochopila, že standardní fyzický a minimálně filozoficko zaměřený učitelský trénink mi neposkytoval dostatečnou hloubku a nikam neposouval mé učení a ani mě samotnou. Ve snaze pojmout jógu více medicínsky a filozoficky jsem se rozhodla pro studium jógové terapie, kterou jsem absolvovala pod katedrou kinantropologie na FTVS UK v Praze a v rámci kterého jsem se specializovala na pohybovou a výživovou terapii při ženských onemocněních. Studium jsem ukončila prací ve které jsem zkoumala a porovnávala alopatické (moderní) a holistické (konkrétně ajurvédské) přístupy v diagnostice a léčbě endometriózy a jiných estrogen dependentních onemocnění. Dnes mě toto onemocnění, ačkoli je stále přítomno již neobtěžuje. Mnoha opatřeními, o kterých budu psát i na Goodie blogu se mi ho podařilo pacifikovat do latentní tedy asymptomatické (bezpříznakové) formy. Zůstává tak jako tichá připomínka, že svému tělu i duši musíme projevovat lásku a respekt. 

A ráda bych vám ženám, které řešíte jakoukoliv ženskou patologii touto cestou vzkázala, že je to skutečně možné, že každá z vás má potenciál být nástrojem své léčby, být sama sobě léčitelkou. Potřebujete jen ty správné informace, dobré mentální nastavení, odhodlání, trpělivost a víru, že čas vše vyřeší.

Ústředním motivem mé práce je zkoumání interakce mezi člověkem a přírodou, léčebný potenciál bylinek, hub a jedlé divočiny, vědomě připravovaného i konzumovaného jídla, ajurvédská áhára (výživa), dinačarija (denní režim) a rtučarija (sezónní režim), čínske wu-sing (učení o pěti prvcích), život v maximální jednoduchosti bez extrémů, zlatá střední cesta a to jak v mentálním tak i fyzickém rozměru (ve cvičení, stravě, kariéře, osobních vztazích a celkovém prožívání života), smysluplné trávení času, sebevzdělávání. Specificky se zabývám tématikou ženského fyzického i duševního zdraví, onemocněními reprodukčních orgánů.

Mezi mé záliby patří: příroda, evropské, ajurvédské a čínské bylinkářství, čínská a ajurvédská dietetika, jógová terapie, qigong, taiji quan, vědomá bosá chůze, učení taoismu, stoicismu, panteismu a transcendentalismu, vícedenní turistika, kreativní psaní, vaření.

Co mě naplňuje radostí? Cyklické střídání přírody, její tvary, barvy a vůně, svěží jaro a teplý podzim, vítr na tváři a ve vlasech, veselá a povznášející osobnost mého manžela, divoká duše a nespoutaná energie naší fenky Ságy, dobrý čaj a kniha. A momentálně i příležitost podělit se prostřednictvím Goodie, se kterými sdílíme podobné hodnoty, o kousek svých vědomostí.




Ambasador doporučuje