Jarní tvoření aneb Jak se zabavit (nejen) s dětmi

Začátek jara s sebou každý rok přináší novou energii, radost a také motivaci pro tvorbu něčeho nového. Pojďte s námi příchod nového ročního období pomyslně oslavit třeba některou z aktivit, které představujeme v tomto článku. 

1) Vyrobte si kouzelný lektvar

Získejte nový zážitek tím, že umícháte kouzelnou medicínu. Možností, jak na to, je celá řada a fantazii se meze nekladou. Pod pojmem ,,kouzelný lektvar” si každý z nás představí něco jiného. Všichni se ale asi shodneme, že má být svým účinkem čarovný. Ingredience můžete společně s dětmi sesbírat v přírodě (různé bobule, okvětní lístky, listy) a smíchat je v nějaké zajímavé nádobě s vodou (efektní je ji obarvit přírodním barvivem). Hotový lektvar pak můžete nalít do trávy nebo jinam do zahrady, abyste čarovnou mocí podpořili růst a kvetení. 


 

Tip: Kouzelný lektvar lze s dětmi vyrobit i sami pro sebe. Smíchejte různé přírodní ingredience - např. čajovou směs a oblíbené čerstvé a sušené ovoce. Při pití si pak můžete představovat, jak vám dává mocnou sílu. 

 

 

2) Začněte pěstovat vlastní zeleninu

Tohle není aktivita, ale projekt na celé jaro, možná i léto. Spojuje přitom dohromady hned několik pozitiv – naučíte se něco nového, užijete si postupný progres a budete se těšit z chutného a zdravého výsledku. Vezměte děti do zahradního centra a nechte je vybrat zeleninu, kterou chtějí zasadit, pěstovat a pak jíst. Nemusíte k tomu mít vlastní zahradu, stačí dva truhlíky. Sázení je super zábavná aktivita a ten údiv v dětských očích, až zelenina začne růst, bude naprosto k nezaplacení. A co teprve, až ochutnají první vlastní plody! 

 

3) Uspořádejte párty s deštěm

Řekne-li se jaro, vybavíme si idylku se sluníčkem a kvetoucími narcisy. Realita je ale často jiná – v našich zeměpisných končinách docela často prší. Není ale důvod si deštěm zkazit náladu, spíš naopak – pro jednou z něho můžete udělat nezapomenutelnou oslavu. Až přijde déšť, vybavte se holinkami, pláštěnkami a dobrou náladou a vyrazte ven si v dešti ,,zabláznit” – tančete, skákejte do kaluží, vzdejte zkrátka dešti poctu a prožijte jeho energii. Až přijdete domů, podávejte teplý čaj s malými papírovými deštníky a protože po dešti vždycky vyjde slunce, udělejte si duhové jídlo v podobě ovocného talíře se spoustou barev nebo cupcaků s duhovou polevou. 


 

4) Připravte se na jarní svátky

V roce 2022 jsou Velikonoce povážlivě pozdě. Velikonoční pondělí připadá až na 18. dubna! Do té doby máme spoustu času na nachystání všeho, co k těmto svátkům patří. Chvilky volna (a třeba i špatné počasí) využijte k přípravě výzdoby, začnete včas barvit vajíčka, vytvořte velikonoční košíky nebo upečte výborného ořechového beránka

 

5) Naučte se vařit jednoduché jarní recepty

Umět vařit se hodí každému a čím dříve dětem některé dovednosti vštípíte, s o to větší lehkostí je budou později realizovat. Že nevíte, co s dětmi vyzkoušet? Začněte něčím naprosto jednoduchým, třeba jako je rychlý hráškový krém s mátou. Velkou radost jim také mohou udělat vlastnoručně vyrobené müsli tyčinky, které si s sebou mohou vzít i do školy nebo na výlet jako svačinku. 

 

6) Vyrobte krmítko pro ptáky

Na jaře se k nám vracejí ptáci a hledají místa k hnízdění. Samozřejmě mají hlad, takže je výroba krmítka pro ptáky perfektní jarní výzvou. Existuje mnoho způsobů, jak ho dát dohromady a internet vám napoví v souladu s vaším stylem i řemeslnými schopnostmi. Až krmítko pověsíte, nezapomeňte do něj dát ptákům něco do zobáčků a opakovaně se vracet a dosypávat. 

V GOODIE fandíme kreativitě…

Jaké produkty se vám při realizaci plánů hodí? 

VIŠNĚ SUŠENÉ

Ideální součást kouzelného lektvaru i müsli tyčinek.


KONOPNÉ SEMÍNKO

Zob pro ptáčky stejně chytrá položka pro nejrůznější tvoření.

 

PESTO Z MEDVĚDÍHO ČESNEKU

Když říkáme, že vaření můžete začít trénovat něčím naprosto jednoduchým, myslíme, že se počítá i smíchání těstovin a pesta.Jaké jsou vaše jarní plány? Víte o nějaké aktivitě, která děti 100% zabaví? Sdílejte ji s námi, inspirace se hodí! 


autor článku: Lída Dubinská