Zdraví
Hleny v krku bez nemoci: možné příčiny a řešení
Věděli jste, že naše tělo každý den vyprodukuje více než 1-1,5 litru hlenu? Většina steče krkem dolů a vy to ani nepostřehnete. Jejich nadměrná tvorba už ovšem může způsobovat problémy. Hleny v krku a s nimi spojený nepříjemný knedlík nebo ztížené polykání nemusí být vždy spojené s nějakou nemocí. Produkce hlenu se zvětšuje z důvodu podrážděných sliznic, což může mít různé příčiny. Naštěstí ale existuje řešení.
Potraviny snižující histamin: jaké to jsou?
Histaminová tolerance se vyskytuje přibližně u 1-3 % populace. Lidí s tímto problémem ovšem může být mnohem více, protože u nich nesnášenlivost histaminu nebyla pro různorodost zdravotních potíží prozatím diagnostikována.[1]
Jak dlouho zůstávají kortikoidy v těle: zbavte se jich rychleji
I když se mnoho lidí obává užívání kortikoidů pro jejich vedlejší účinky, jsou v některých případech účinnou a nenahraditelnou léčbou. Užívání kortikoidů, které tlumí reakce v organismu, mohou ovšem zhoršovat hojení ran a způsobovat větší náchylnost k infekcím. Navíc mohou být příčinou psychických obtíží, nespavosti nebo emoční lability.
Přerušovaný půst 16/8: výsledky a další informace
Nedaří se vám zhubnout? Přerušovaný půst je stále oblíbenější metodou pro hubnutí. Zároveň také pomáhá zlepšovat celkové zdraví. Nejoblíbenější variantou přerušovaného půstu je 16/8, která je také známá pod názvem „osmihodinová dieta“. Nejde v podstatě o klasickou dietu, ale o jakési časové omezení příjmu jídla.
Co mám dělat, když nemůžu spát? 10 tipů, jak na nespavost
Jestli patříte mezi až polovinu lidí, kteří řeší, co mají dělat, když nemůžou spát, nebojte se. V přehledných 10 tipech najdete řešení nespavosti a problémů s usínáním.
Bolest paty zespodu: co ji způsobuje a jak ji řešit
Bolest paty zespodu patří mezi časté potíže pohybového aparátu. Tento problém se vyplatí nebrat na lehkou váhu. Bolest se totiž může postupem času zhoršovat, vést k nesprávnému držení těla nebo způsobovat druhotné bolesti hlavy, zad a kloubů. Odhalit příčinu těchto obtíží ovšem není vždy tak jednoduché.
Viscerální tuk: tabulka hodnot
Viscerální tuk, kterému se také přezdívá okrasný tukový prstenec, je typ tuku, který se ukládá v břišní dutině. Zajímavostí je, že viscerální tuk je potřebný, ve velkém množství ovšem škodí orgánům. Častěji se vyskytuje u žen, u kterých chrání rozmnožovací orgány a plod v těhotenství. Jeho přílišné množství ovšem může ohrožovat lidské zdraví a způsobovat dlouhou řadu zdravotních problémů – vysoký krevní tlak, cukrovku II. typu, kardiovaskulární onemocnění atd.[1]
Jak začít s barefoot? Jak začlenit barefoot do každodenního života a na co si dát pozor
Barefoot, nebo také chůze naboso, se stává stále populárnější nejen mezi sportovci, ale i mezi lidmi, kteří hledají zdravější a přirozenější způsob chůze. Tento trend vychází z předpokladu, že nohy jsou evolučně uzpůsobeny k chůzi bez pevných bot, což může přinést řadu zdravotních benefitů.
Jak ale správně začít s barefoot a na co si dát pozor?
Suchý kašel u dětí: Jaké jsou příčiny a tipy, jak se ho zbavit
Suchý kašel u dětí umí často pořádně potrápit. A to nejenom v zimních měsících, kdy venku řádí respirační infekce, které zlobí i dospělé.
Nepříjemný suchý kašel vyvolávají ale nejen viry a bakterie. Jak mu předcházet a jaké léky na kašel u dětí zvolit?
Proč mám břicho jako těhotná: možné příčiny a řešení
Otázku „proč mám nafouklé břicho jako těhotná“ si pokládá mnoho žen různých věkových kategorií, které trápí nafouklé břicho. Věděli jste, že tento problém trápí přibližně 20 % lidí? Nadýmání a plynatost patří mezi nejčastější střevní potíže populace.
Inhalační tyčinky: Kompletní průvodce používáním a návod, jak si je vyrobit
Inhalační tyčinky jsou nejpraktičtější, nejrychlejší a nejoblíbenější metodou aromaterapie. Dokážou ulevit od psychických i fyzických obtíží, a to všechno čistou přírodní silou a bez velkých finančních investic.
Podívejte se na praktické rady a tipy přímo od aromaterapeutky, jak používat inhalační tyčinky.
PCOS: 6 varovných příznaků syndromu polycystických vaječníků
Až 1 z 10 žen trpí na PCOS a počty stále stoupají. Syndrom polycystických vaječníků tak představuje jednu z hlavních příčin neplodnosti žen.
V článku připraveném ve spolupráci s holistickou koučkou na ženské hormonální zdraví Zdeňkou Svobodovou zjistíte, jaké varovné příznaky PCOS upozorní, že v těle není vše v pořádku a jaké nejčastější příčiny mohou stát za rozvojem syndromu polycystických vaječníků.
Zdravé chodidlo i celé nohy. Znáte 7 výhod barefoot obuvi?
Barefoot obuv, známá také jako bosá obuv, se stává stále populárnější volbou mezi lidmi, kteří chtějí podpořit přirozený pohyb nohou a zlepšit celkové zdraví svého těla.
Zjistěte, v čem barefoot obuv pomáhá a jaké benefity přináší nejen pro chodidla, ale i pro celé tělo.
Ochrana před oxidačním stresem. Jak správně doplnit dostatek antioxidantů?
Oxidativní stres se týká každého. Probíhá totiž v těle neustále, někdy více, jindy zase trochu méně. Naštěstí existují antioxidanty, které dokážou negativní dopady oxidativního stresu efektivně zmírňovat.
Co oxidativní stres zhoršuje a jak správně doplnit antioxidanty, aby bylo tělo dostatečně chráněné?
Přehledný průvodce doplňky stravy – Co, kdy a proč užívat pro největší efektivitu?
Ztrácíte přehled v doplňcích stravy a nevíte, které mají smysl a jak je užívat, aby tělu skutečně pomohly? Nejste sami. Základ efektivní suplementace spočívá v informovanosti, díky které dokážete poznat, že vaše tělo potřebuje doplňovat důležité látky a zvládnete vybrat skutečně kvalitní a funkční doplňky.
Ve spolupráci s MUDr. Dominikou Danielovou, CFMP. vám přinášíme průvodce doplňky stravy – které mají smysl pro běžné užívání a hlavně, kdy je užívat a jakou formu zvolit.
10 tipů, jak přirozeně zvýšit plodnost u žen i mužů
Problémy s početím trápí v dnešní době stále více párů. Výraznější problémy s plodností se týkají zhruba 9 % mužů a 11 % žen, ale čísla stále rostou vlivem moderního a často nezdravého životního stylu.
Přečtěte si o 10 způsobech, jak tělo podpořit a přirozeně zvýšit plodnost.
Proč je důležité sledovat příjem bílkovin? A jak určit jejich ideální množství
Bílkoviny, důležitá makroživina a stavební látky pro většinu organismu. Často však není jejich množství v jídelníčku dostatečné a tělo může strádat, i když to třeba na první pohled není vidět.
Zjistěte, proč je důležité sledovat příjem bílkovin a podle čeho si určit jejich optimální množství.
Probiotika a prebiotika – zjistěte, v čem se liší a proč je tělo potřebuje
Pletete si pojmy probiotika a prebiotika a nevíte, v čem se liší?
Přečtěte si přehledný článek o tom, jak se liší jejich role a proč je tělo potřebuje. Ať máte v těchto základních pojmech klíčových pro celkové zdraví opravdu jasno.
Co je aromaterapie a jak mohou esenciální oleje pomoci i vám?
Lámete si hlavu s tím, co vlastně “aromaterapie” znamená? Slyšíte, nebo čtete výrazy jako “éterický” nebo “esenciální” olej a nevíte, kam je zařadit a proč vlastně?
Pojďte zjistit více o základních principech, zásadách a blahodárném působení aromaterapie. Vysvětlíme si, proč by alespoň trochu měla aromaterapie zajímat každého z nás.
Jak poznáte, že ovulace a menstruační cyklus fungují v pořádku?
Mnoho žen často ani neví, jak má vypadat zdravý menstruační cyklus. Podobně je to s ovulací, jejíž příchod a pravidelnost nedokážou ženy vysledovat, případně ani neví, že se mají na zdraví cyklu zaměřit ve snaze při otěhotnění. A právě proto jsme připravili ucelený článek zaměřený na charakteristiku zdravého optimálního menstruačního cyklu.
Přečtěte si vše důležité o menstruačním cyklu a ovulaci a zjistěte, co se děje v ženském těle v průběhu měsíce. A ověřte si, že nepozorujete některé z příznaků, které nejsou normální a mohou ukazovat na problém.
6 tipů, jak zvýšit testosteron. Jak upravit životní styl a jaké doplňky zvolit?
Až třetina mladých mužů trpí nízkou hladinou testosteronu. S přibývajícím věkem se navíc problém ještě zhoršuje. Na vině bývá nadváha, nezdravý životní styl nebo nadmíra stresu.
A jak si s nedostatkem testosteronu poradit? Využijte 6 tipů na zvýšení testosteronu, které fungují jako prevence i pro cílenou podporu tohoto klíčového mužského hormonu.
Správný poměr omega 3 a omega 6 jako klíč ke zdraví. Jak ho optimalizovat?
Omega 3 a 6 mastné kyseliny musí lidské tělo získávat z potravy. Velmi však záleží na jejich vzájemném poměru, který se vlivem moderní stravy s výraznou převahou omega 6 vychýlil špatným směrem. A právě i tento faktor bývá označován jako jeden z viníků civilizačních onemocnění.
Jak by měl vypadat ideální poměr omega 3 a 6, proč tomu tak není a jak si znovu nastolit optimální hodnoty mastných kyselin v jídelníčku? To se dozvíte v tomto článku připraveném ve spolupráci s MUDr. Dominikou Danielovou, CFMP.
Maca peruánská – pro koho je prospěšná a kdy se užívání macy nedoporučuje?
Jak je možné, že jedna bylina může mít tolik rozporuplné působení? Při užívání macy se především ženy mohou setkávat s celou řadou projevů a hlásí nejrůznější účinky. Maca například pomohla k otěhotnění, rozhodila cyklus, pomohla proti menstruační bolesti, způsobila krvácení mimo menstruace, zdvihla energii, zhoršila únavu a náladovost, zlepšila kvalitu pleti, zhoršila cystické akné.
A protože chceme na základě informací poskytnutých od zákaznic nabídnout ucelenější přehled a shrnutí, pro koho je maca vhodná a kdy se jí naopak vyhnout, připravili jsme následující článek. Přečtěte si, kdo může z účinků macy benefitovat nejvíce, jak správně načasovat užívání v menstruačním cyklu a kdy se raději poradit s odborníkem.
Zdravé trávení v 10 otázkách – co je v normě a kdy zpozornět?
Správně fungující trávicí systém představuje základní pilíř zdraví. Ovlivňuje totiž nejenom to, jak se cítíme po jídle, ale i celkovou vitalitu, imunitu a schopnost organismu efektivně se regenerovat.
Následující otázky vám pomohou pochopit, jak by mělo vypadat zdravé trávení a kdy jde naopak o ukazatele, že je čas na úpravu životního stylu nebo vyšetření u specialisty.
4 tipy, jak na světelnou hygienu. A proč červené a modré světlo pomáhá i škodí?
Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Proč je tohle tvrzení pravdivé a potřebujeme tělo vystavovat dennímu světlu? Jak rozdílně působí modré a červené světlo a proč musí být v optimální rovnováze?
Poznejte základní zásady světelné hygieny a naučte se, jak tělo co nejvíce podpořit právě přirozeným působením světla.
Co znamená non toxic? Jde o moderní trend nebo nezbytnost pro zdraví a přírodu?
Znáte non toxic? Proč jde o stále populárnější trend a co všechno non toxic znamená?
Pojďte zjistit více informací o netoxickém přístupu k životu ve všech důležitých rovinách a objevte způsoby, jak proměnit i vlastní životní styl ve více non toxic.
Maca a hormony: Je maca fytoestrogenní? A jak opravdu působí na hormonální systém?
Jakým způsobem může maca peruánská ovlivňovat hormonální systém? Působí maca estrogenně, nebo ne? Možná jste se setkali s protichůdnými tvrzeními ohledně obsahu fytoestrogenů v mace? Jak to tedy doopravdy je?
Přečtěte si nejnovější informace, které přinášejí experimentální studie. Dozvíte se především zda a jak působí maca peruánská na hormonální rovnováhu především u žen.
6 vitamínů a minerálů, které jen obtížně přijmete z rostlinné stravy
Získat všechny důležité živiny z rostlinné stravy může být pro vegetariány a vegany často oříšek.
Kterých 6 vitamínů a minerálů nejčastěji chybí a jak je efektivně doplnit? To se dozvíte v tomto článku, který vznikl ve spolupráci s MUDr. Dominikou Danielovou, CFMP.
Nechuť na sex: Nejčastější příčiny a 5 tipů, jak opět zvýšit libido
Nemáte chuť na sex? Nejste první ani poslední, ale naopak se v dnešní době přidáváte k zástupu lidí, které trápí některá z příčin, kvůli které nemají pomyšlení na sexuální hrátky a intimitu s partnerem.
Přečtěte si, co všechno může být příčinou a objevte tipy, jak s nechutí na sex zatočit a opět zvýšit libido.
Žravost a chutě k jídlu při PMS. Proč se objevují a jak se s nimi vypořádat?
Znáte to, menstruace se neúprosně blíží a frekvence vašich nájezdů do lednice a skříňky plné sladkostí se nebezpečně zvyšuje. Snaha o zdravé a vyvážené stravování je během pár dní nenávratně pryč. Každý měsíc se opakující pojídání sladkých, slaných a jiných vysokokalorických nezdravostí a následné výčitky, kdy chvilkovou radost střídá mizerný pocit. Jste nafouknutá, oteklá, zlostná a nešťastná.
Seznamte se s nejčastějším projevem PMS, kterým je žravost a neukojitelné chutě na nezdravá jídla. Proč se chutě objevují a jak si s nimi poradit vám prozradí specialistka na ženské zdraví Mgr. Dominika Mikušová.
5 rad, jak posílit imunitu a připravit tělo na chladné období chřipek a nachlazení
Chladnější počasí přicházející s podzimem představuje zátěžový test pro imunitu. Obstojí ta vaše? Velmi záleží na tom, jak dokážete své tělo připravit a podpořit, aby přirozená obranyschopnost jela na plné obrátky a fungovala jako dokonalý štít.
Přinášíme vám 5 zásadních rad, jak posílit imunitní systém a co nejvíce připravit tělo na náročné období.
Co dělat, když klouby bolí? Doporučení a tipy na 7 doplňků stravy pro klouby
O zdravých kloubech pomalu ani nevíme, že je vlastně máme. Jakmile však začnou bolet, dokážou značně zkomplikovat každodenní pohyb.
Přečtěte si, jak podpořit zdraví kloubů a co všechno udělat, aby bolely co nejméně.
Vaginální mikrobiom: Co to je a jak o něj pečovat nejen k prevenci před infekcemi
Všichni jsme již pravděpodobně slyšeli o pojmu střevní mikrobiom, který se kolem nás míhá čím dál častěji (a to je více, než dobře!). Co ale znamená mikrobiom vaginální? A hlavně - proč by ani ten neměl uniknout našemu zájmu, pokud chceme jako ženy být dlouhodobě zdravé a pečovat tím správným způsobem o své ženství?
5 důvodů, proč užívat kyselinu hyaluronovou (nejen) v létě pro pleť, klouby a oči
Kyselinu hyaluronovou zná snad každý, kdo se zajímá o pleť, ale už méně lidí ví, že se jedná o přirozeně důležitou látku i pro zdraví kloubů nebo očí. Schopnost této látky navázat až 1 000× svou hmotnost totiž tělo dokáže využít a zužitkovat hned v několika důležitých oblastech.
Podívejte se na 5 důvodů, proč cíleně doplňovat kyselinu hyaluronovou kdykoliv během roku, ale především během letního období.
Co pomáhá na bolest při menstruaci? 7 tipů, jak si ulevit a netrpět
Bolestivá menstruace zpravidla není normální, ale pokud již podobným problémem trpíte, podívejte se na 7 tipů, jak si pomoci a ulevit.
Následující rady poslouží i pro zvýšení komfortu během náročného menstruačního období, i když zrovna nemáte silné bolesti.
Pravda nebo mýtus: Mohou vitamíny B odpuzovat komáry a klíšťata?
Co je pravdy na tom, že při dostatečném příjmu vitamínů skupiny B vás nepoštípou komáři a klíšťata se nebudou chtít přisát?
Přečtěte si, jaké důkazy podporují teorii, že vitamíny B mohou pomáhat s odrazením krvežíznivého hmyzu a ušetřit vám nežádoucí štípance a kousance od komárů a klíšťat.
Komáři, ovádi, včely, vosy a další hmyz: První pomoc při jejich kousnutí, bodnutí, píchnutí a štípnutí
Vyhnout se hmyzu je prostě nemožné, proto jsme si na štípance už tak nějak zvykli, obzvláště pak v létě, kdy běháme bosí po trávě a kvůli horku nenosíme skoro nic jiného než plavky. Ale nejsou štípance jako štípance. Některé nás mohou pěkně potrápit a takové bodnutí od včely není nic příjemného ani pro ty největší „tvrďáky“.
Buďte dopředu připraveni, ať vás nepřekvapí žádné kousnutí ani bodnutí – nastudujte si v následujícím článku první pomoc, která vám pomůže urychlit hojení i předejít otokům!
7 příčin otékání nohou a jejich řešení, aby otoky byly minulostí
Máte nateklé „nohy jako konve“ a nevíte, proč se vám to děje? Na vině může být hned několik příčin, které značí problém v celém těle či naopak nedostatečnou činnost žil v nohou.
Natékání nohou není banalitou. Pojďte odhalit příčinu a najít efektivní řešení, jak se otoků nohou zbavit jednou provždy.
Pocení je nepříjemné, ale nezbytné: 6 důvodů, proč ho tělo potřebuje
Pocení často bereme jako nepříjemnou součást života. Přirozený zápach potu překrýváme a mnohdy se snažíme i pocení uměle potlačovat a zastavovat, čímž ale tělu upíráme hned několik důležitých benefitů, které vylučování potu přináší.
Přečtěte si, z jakých 6 důvodů je pro lidské tělo pocení tak důležité a proč se vyplatí tenhle přirozený mechanismus nepotlačovat.
Problematické složky v kosmetice jako příčina podrážděné a citlivé pokožky. Víte o nich?
Chceme-li žít skutečně zdravým životním stylem a pečovat o své tělo maximálně šetrně a bezpečně, měli bychom pečlivě zvažovat nejen to, co vkládáme do úst, ale také to, co si dáváme na kůži. Povolení od úřadů uvést kosmetický nebo hygienický produkt na trh, totiž vůbec neznamená, že je každá jeho složka k pokožce automaticky 100% šetrná, v mnoha případech je tomu právě naopak.
Přečtěte si následující článek, schválně, kolik problematických složek, jež mohou dráždit pokožku, nakonec najdete v produktech, které běžně doma používáte.
Opary na rtech: 5 metod, jak se jich rychle a účinně zbavit
Jsou nevzhledné, bolestivé a často více než otravné. Opary. Když se vám nějaký objeví na rtu nebo v okolí úst, první myšlenka, která vás napadne, je: „Jak se ho co nejrychleji zbavím?“ v mžiku doprovázená usilovným hledáním rychle fungujících způsobů všude po internetu. Jenže, co skutečně zabírá?
První dobrou zprávou je, že metody, jak rychle eliminovat opary, skutečně existují a druhou, že už je nemusíte dál hledat. Ty opravdu fungující, námi odzkoušené nebo vědou potvrzené, jsme totiž sepsali do jednoho článku.
Co by tělu hrozilo bez antioxidantů? 7 příkladů, před čím chrání lidské tělo
Bez antioxidantů by většina buněk, a tím pádem i celé lidské tělo, nemohlo správně fungovat a dosahovat jedné z nejdelších průměrných délek života v živočišné říši.
V čem spočívá antioxidační ochrana buněk a co by se s tělem stalo, kdyby antioxidanty k dispozici vůbec nemělo? Pojďte odhalit tajemství v poslední době stále více skloňovaných antioxidantů a jejich skutečného významu pro tělo.
Konec štípancům! Přírodní repelent jako štít neviditelnosti před krvežíznivým hmyzem. Jak účinkuje v porovnání s toxickou syntetikou?
Chcete se schovat před dotěrným bodavým a krevsajícím hmyzem? Zakryjte se před hmyzími senzory pomyslným neviditelným pláštěm v podobě přírodního repelentu s účinnou látkou PMD.
Jak přírodní repelent funguje a jak si vede v porovnání s toxickou syntetickou variantou?
Maximální výkon mozku, spolehlivá paměť i soustředění? Poznejte 5 výhod omega 3 mastných kyselin pro mozek
Špatná paměť či problémy s koncentrací mohou souviset s nedostatečným příjmem omega 3 mastných kyselin. Tyhle látky hrají klíčovou roli pro zvýšení výkonnosti i zdraví mozku.
Přečtěte si, jakých 5 důležitých výhod přináší právě omega 3 mastné kyseliny, kolik jich přijímat a odkud.
5 základních kroků, jak začít s biohackingem jako cestě ke kráse, dlouhověkosti a výkonnosti
Věděli jste o tom, že každý, kdo se zajímá o zdravý životní styl je tak trochu biohacker? V pravém slova smyslu však musíte jít ještě o něco dál a ponořit se do hloubky vědeckých informací o tom, jak hacknout tělo i mysl a vytáhnout ze sebe maximální potenciál.
Přečtěte si, co to biohacking vlastně je, jak funguje a jakých 5 základních kroků vyzkoušet, když chcete zlepšit svou výkonnost, krásu či dlouhověkost.
Tohle se stane s vaším tělem po vynechání kofeinu! 7 vědecky podložených důvodů, proč si dát kofeinový detox
Kofein už neodmyslitelně patří k moderní společnosti a až 80 % světové populace ho naprosto běžně konzumuje na každodenní bázi.
Zdrojem kofeinu přitom není pouze káva, ale i matcha a další druhy zelených i černých čajů, a vyskytuje se také v kakau a hořké čokoládě. A co se stane s vaším tělem, když si na čas tohle všechno odpustíte a dopřejete si kofeinový detox?
Skrytá nebezpečí estrogenové dominance u žen ohrožují plodnost, paměť i spánek
Hormonální nerovnováha není vidět a nastupuje zpravidla plíživě a postupně. O to zásadnější a nepříjemnější však mohou být příznaky estrogenové dominance, se kterou má za svůj život minimálně jednu zkušenost až alarmujících 72 % žen.
Jaká nebezpečí přináší nadbytek estrogenů vůči progesteronu a co pociťují ženy trpící tímto problémem?
Cholesterol - strašák, nebo nezbytná součást lidského těla?
Cholesterol je slovem, při jehož vyslovení mnohým naskočí husí kůže a zděsí se. V posledních desetiletích se cholesterol spojuje téměř bez výjimky zejména s negativními přesvědčeními a zkušenostmi, ve společnosti tak zavládl neutuchající boj proti němu. Pojí se však bohužel s velkým nepochopením, nelze totiž bez újmy zdiskreditovat natolik cennou součást lidského těla jakou právě cholesterol je!
Proč je tedy pro nás důležitý a proč bychom se ho už vůbec neměli bát?
Grapefruitový extrakt – přírodní zázrak v boji proti nadváze i chorobám
Extrakt z grapefruitových semínek nemá příliš dlouhou historii, za to však ohromí svými blahodárnými účinky ovlivňujícími metabolismus a imunitu.
Přečtěte si, proč a jak může grapefruitový extrakt pomoci při hubnutí i pro posílení imunity.
TOP 4 detoxikační byliny pro očistu těla
Detoxikace v lidském těle funguje nonstop, avšak ne vždy s maximální efektivitou. Naštěstí dokážeme jednotlivé procesy pozitivně ovlivnit tím, jaké látky přijímáme ze stravy a přírodních přípravků.
Seznamte se 4 bylinami s detoxikačními účinky, které podpoří činnost orgánů, a tím i celou přirozenou očistu těla po celý rok včetně období jarního detoxu.
Co je to mozková mlha? Poznejte příznaky i příčiny včetně 6 způsobů, jak se ji zbavit
Pociťujete malátnost, otupělost a nedokážete se soustředit? Váš centrální nervový systém nefunguje optimálně, takže pozorujete příznaky mozkové mlhy.
Přečtěte si, jakých 5 příčin zodpovídá za nedostatečný výkon mozku a co dělat, když se chcete pocitu zpomaleného přemýšlení zbavit.
Tea tree olej a 11 způsobů využití jeho blahodárných účinků
Olej získávaný z australského čajovníku by měl patřit mezi základní výbavu každé domácnosti. Představuje totiž nejsilnější přírodní antiseptikum, které si dokáže poradit s rezistentními bakteriemi, nebezpečnými viry i plísněmi, a to jak při použití na pokožce, tak i při dezinfekci vzduchu nebo povrchů.
Kdy využít jeho 100% koncentraci a v jakých případech ho naopak naředit? Tipy, rady a jednoduché návody - to vše objevíte v následujícím článku!
Zima obdobím tmy: Čím podpořit tělo, když postrádá sluneční svit?
Zima je temným obdobím, kdy je denní světlo jen zhruba kolem osmi hodin a navíc s absolutním nedostatkem samotného slunečního svitu. Aniž bychom si to uvědomovali, tyto aspekty mají značný vliv na lidské zdraví, konkrétně hlavně z pohledu neprobíhající produkce vitamínu D, hormonální (ne)rovnováhy a značné únavy, která je spojená zejména s nekvalitním spánkem. Přečtěte si, jak krátké dny ovlivňují zdraví a jakými doplňky stravy tělo podpořit a negativní vlivy zvrátit.
Mikrobiom naší kůže - co to je a je pro nás dobrý?
Pravděpodobně jste v poslední době slyšeli o tom, že je dobré mít bohaté a rozmanité mikrobiální osídlení ve střevech, že střevní mikrobiom je naším druhým mozkem, nebo že nám zde bakterie a mikroorganismy pomáhají vytvářet některé důležité vitamíny. O spoustě funkcí střevního mikrobiomu jsme psali již v našem dřívějším článku. Velmi důležitý je ale i kožní mikrobiom. O co jde a jaký pro nás má význam?
Milujete sladké? Víme, jak a čím sladit!
Už odedávna podvědomě náš mozek vyhledává tři chutě: tučnou, slanou a taky… Sladkou. Nejlepší pak je, když jsou v jídle zkombinovány všechny tři chutě najednou. To si pak doslova vrníme blahem. Ať už jste ve výživě nováčci nebo patříte mezi pokročilé, tak zřejmě víte, že přemíra cukru v jídelníčku našemu zdraví zrovna neprospívá. Jak to ale udělat, pokud se sladké chuti nechcete úplně vzdát? A je cukr v jakémkoliv množství skutečně škodlivý? Na tyto a mnohé další otázky vám odpoví dnešní článek.
Co jsou adaptogeny? Přírodní léky pro duši i tělo!
Už jste slyšeli o smart drugs? Jedná se o adaptogeny, přírodní látky pomáhající organismu překonávat zátěž. Ta bývá nejen psychického rázu, ale často představuje zranění, působení virů nebo nezdravého prostředí. Adaptogeny, kterým se říká také biostimulátory, harmonizátory, nebo rostliny nesmrtelnosti, umí pomoci ve všech stresových situacích a dodávat sílu při změněných podmínkách.
Účinky jarního detoxu? Ano i ne!
Jaro už vystrkuje růžky, sluníčko začíná mít opět větší sílu a dny se pomalu prodlužují. Někoho to nabíjí energií samo o sobě, jiný přemýšlí, jak se vzpružit. Očista těla i duše prospívá vždy a každému, na jaře i v jiná roční období. Právě teď se ale sociální sítě i další média plní příspěvky o jarních detoxech. Jak to s nimi je? My v GOODIE máme jasno.
Pravda o kolagenu. Proč je důležitý?
Čas nezastavíme. Mládí je plné vitality, s přibývajícími léty se ale organismus vyčerpává. I když příznaky nemusí být zřejmé, děje se to. Kůže ztrácí na pružnosti, klouby vržou, v kostech lupe… Možná to sami znáte. Jednou z příčin je úbytek kolagenu.
CBD olej, klíč ke zdraví v 1 kapce
Život může být krásnější a jednodušší s CBD! Trápí vás deprese, úzkosti, nespavost nebo se chcete prostě jen cítit lépe bez vedlejších účinků či zpomalit procesy stárnutí? Máme pro vás klíč k řešení problémů a posunutí vašeho potenciálu na maximum!
4 důvody, proč se vyhnout cukru nejen o Vánocích
Cukr se stal v poslední době velmi diskutovaným a kontroverzním tématem a počet jeho odpůrců roste. Někteří lidé ho označují dokonce za jed a tvrdí, že by měl být striktně vyřazen z jídelníčku vzhledem k jeho nepříznivým dopadům na lidské zdraví. Jedná se o skutečné nebezpečí pro člověka? A co když sladké chuti prostě odolat nejde? Pojďme se společně cukru podívat na zub.
Podzimní imunita bez chemie: 5 tipů, jak si udržet zdraví
23. září v 3:03 nastane podzimní rovnodennost a s ní přicházejí i velké změny nejen v počasí, ale i v tom, jak se cítíme. A právě podzim prověří odolnost našeho zdraví více než kterékoliv jiné roční období. Proto je velmi důležité, abychom se o sebe v této přechodné době co nejlépe postarali a připravili tak tělo na boj se všemi viry, které na nás díky proměnlivému počasí číhají na každém kroku!
Coffree, káva zdravě
Coffree je 100% přírodní směs v prášku z lehce praženého čekankového a pampeliškového kořene, ječmene a rýže pro přípravu kávovinového nápoje. Unikátní kombinace surovin dává vznik nejen plné a výrazné chuti, barvě a aromatu kávy, ale skýtá v sobě i blahodárné účinky na zdraví.
Aktivně proti toxinům s aktivním uhlím
Každý jistě známe první pomoc při střevní chřipce – živočišné uhlí. Už méně z nás ale ví, že v současné době je daleko účinnější a čistší variantou aktivní rostlinné uhlí. Jeho mnohostranné využití z něj dělá nepostradatelného pomocníka v domácnosti. A pokud dáváte přednost cenově dostupným, ale zároveň účinným produktům, určitě si aktivní uhlí oblíbíte.
Přírodní cesta ke zmírnění PMS: Co skutečně funguje?
Divně po těle i po duši – velmi zjednodušené, ale pravdivé. Premenstruačním syndromem každý měsíc v nejrůznějších podobách trpí údajně okolo 80 % žen. Pojďme se společně na tuto problematiku podívat a pak jí i zamávat!
Uleví vám! Kanabinoidy CBD a CBG, jejich rozdíly a vlastnosti
Možná jste si těch malých lahviček všimli, lákají vás, ale nevíte, zda vám k něčemu budou. Možná jste jen skeptičtí a jejich účinkům nevěříte. Pravda je taková, že kanabinoidy prospívají určitou formou každému. Receptory kanabinoidů máme totiž všichni automaticky v těle. Pokud jim dodáme stimul z přírody, zrelaxují se, dodají nám úlevu a častokrát i pomohou od bolesti a jiných problémů. Pojďme se obšírněji podívat, jak to s nimi je!
Nezapomeňte na pitný režim!
Voda v lidském těle tvoří až 50 – 60 %. Je nezbytnou součástí každé buňky, zabezpečuje důležité tělesné funkce a odehrávají se v ní důležité metabolické procesy. Proto není divu, že dostatečný pitný režim je důležitý pro kvalitu našeho života.
Kanabinoidy CBD
Dlouho se mluví o marihuaně a jejich léčivých schopnostech nejen na psychické, ale i fyzické zdraví. Ne každý je ale ochoten absolvovat omamný stav, který THC (tetrahydrokanabinol) navozuje. Marihuana ovšem obsahuje více fytokanabionidů, například látka zvaná CBD (kanabidiol) je v posledních letech vědci hojně zkoumána a byla dokonce nazvána zázračnou.
TOP 5 přírodních léků na stres
Moderní doba jde ruku v ruce s hektickým tempem, spěchem a chaosem, proto vůbec není divu, že se naprostá většina světové populace potýká s nadmírou zažívaného stresu.
Naučili jsme se stresu rádoby vyhýbat, potlačovat ho a dělat, že se nás netýká. Ale jak s ním skutečně a hlavně účinně bojovat? Přinášíme přírodní TOP „pětku”, která zaručeně zmírní stres a výrazně posílí celkovou dlouhodobou odolnost vůči psychické zátěži.
Diagnóza diabetes - základní informace nejen pro cukrovkáře
Cukrovka neboli diabetes je jedno z dalších chronických onemocnění, u kterého zažíváme v moderní společnosti nebývalý nárůst. Jak je to možné? Vždyť ještě před pár desítkami let se jednalo o onemocnění poměrně výjimečné a přitom dnes pravděpodobně každý zná alespoň jednoho cukrovkáře ve svém okolí. Situace nyní dokonce vypadá tak, že dle statistik si tímto onemocněním prochází kolem 8,5 % celé evropské populace, což vyjádřeno konkrétními čísly znamená přes 56 milionů evropských diabetiků.
Lepek: Opravdová hrozba, nebo nafouknutá bublina?
Titulky dámských magazínů se předhánějí v hledání viníka, co vlastně může za naše kila navíc. Takové články často poukazují na pečivo, respektive lepek. To je často navíc ukazováno na příkladech, kterak Jana z vedlejší kanceláře vyřadila pečivo a lepek a krásně tak zhubnula. Co je na tom pravdy? Opravdu jej musíme z jídelníčku vyřadit všichni bez rozdílu? A co je to vlastně ten lepek? Jak poznám, že s ním mám nějaký problém?
Překyselení organismu: Mýtus, nebo skutečný viník zdravotních problémů?
Proč jsme stále nemocní a předčasně umíráme? Odpověď vás možná překvapí – překyselení. Překyselení organizmu je dnes jednou z nejnebezpečnějších civilizačních chorob. Lidský život je závislý na rovnováze mezi kyselinami a zásadami v organismu. Klasická medicína však tuto skutečnost stále ignoruje a acidózu nepovažuje za bezprostřední ohrožení zdraví. Přitom je prokázané, že pokud tělo důkladně odkyselíme, veškeré zdravotní problémy zmizí!
Co způsobuje mužskou neplodnost? Tabu, o kterém se nemluví
Neplodnost je onemocnění reprodukčního systému, které bývá definováno jako neschopnost počít během 12 měsíců pravidelného nechráněného pohlavního styku. Trpí jí nejen ženy, ale ve vícero případech hlavně muži, což široká veřejnost často vůbec netuší. Jaké jsou rizikové faktory mužské neplodnosti? Obvyklé, ale i populaci méně známé hrozby najdete právě v tomto článku!
Sedmero pro zdravé srdce aneb co dělat, aby bilo jako zvon?
29. září si znovu připomeneme svátek věnovaný jednomu z nejdůležitějších orgánu v našem těle - srdci. A přestože je doslova životadárné, neumíme se o něj jak se patří postarat a bohužel, srdeční choroby se stále řadí mezi jedny z nejčastějších příčin úmrtí v České republice. Srdci bychom měli věnovat zvláštní péči neustále, nejen na Světový den srdce, a proto přinášíme ověřená doporučení, která poradí, co dělat, aby bilo jako zvon (ideálně) napořád!
Čím zlepšit koncentraci a paměť? 6 osvědčených tipů!
Podzim je náročným obdobím nejen pro školáky, ale i pro pracující, obzvláště, pokud trávili poslední dny prázdnin relaxací nebo na dovolené. Běžný pracovní proces se najednou zdá více stresující, protože schopnost soustředit se uniká a ať se snažíme sebevíc, pracovní výkony klesají. Jak podpořit koncentraci, paměť a přerušit tak začarovaný kruh plný nepozornosti, chatrného výkonu a emocionálního napětí? Máme pro vás řadu praktických doporučení!
Co stojí za častou únavou a jak se s ní vypořádat?
Únava je poměrně rozšířený fenomén dnešní doby. Ruku na srdce, kdo z nás nebyl někdy unavený? Tento stav asi velmi dobře známe všichni, je to zcela přirozená věc. Problém však nastává ve chvíli, kdy je pro nás únava stavem, se kterým se potýkáme denně a ať děláme co děláme, nemůžeme se ho účinně dlouhodobě zbavit. Co za každodenní únavou může stát a jak se s ní efektivně vypořádat? Vše se dozvíte v tomto článku, který pro vás sepsala studentka naturopatie Karolína Tomaides.
5 důvodů, proč je jablečný ocet prospěšný pro zdraví
Svět zná jablečný ocet již přes 10 000 let. Hippokrates ho předepisoval na kašel a nachlazení a Kryštof Kolumbus jej vozil na lodích jako prevenci kurdějí. Pojďme si připomenout, čím je tak výjimečný a proč by neměl chybět ve vaší domácnosti.
TOP 5 bylin pro lepší spánek
Každý, kdo zažil bezesné noci, moc dobře ví, jak rychle začne únava spojená s nespavostí ovlivňovat kvalitu každodenního běžného života. Dobrý spánek je totiž nedílnou součástí našeho zdraví a štěstí, stejně jako zdravá strava nebo fyzická aktivita. Pojďme si představit TOP 5 bylinek, které podporují přirozené procesy těla a mysli, napomáhají k lepšímu průběhu spánku a udržují naše „já“ v celkové pohodě.
Co jsou endokrinní disruptory a proč se jim vyhnout v kosmetice?
Stříkáme si je na obličej, třeme do podpaží, častokrát si jimi dokonce čistíme ústa, a aby toho nebylo málo, myjeme si jimi i genitálie. Naše koupelny jsou plné šamponů, deodorantů, mýdel, past a peelingů. Jedná se o produkty pro ,,zdraví a krásu”, řada z nich ale obsahuje syntetické chemikálie, včetně zdraví škodlivých endokrinních disruptorů. Právě na ty se dnes podíváme.
Co to jsou bylinné tinktury a proč jsou zdraví prospěšné
Věříte v sílu přírody a je vám proti srsti si dávat syntetické vitaminy? Tinktury jsou méně známé přírodní prostředky pro podporu zdraví a vitality. Možná jste po nich už pokukovali, ale není vám jasné, jak je užívat a zda jsou účinné. V tomto článku si vše podstatné objasníme.
Játra, hlavní úklidová četa našeho těla
Když se řekne „játra“, pravděpodobně se nám vybaví slova jako je detox, úklid či čištění. Játra jsou neodmyslitelně spojená s očistou našeho těla, nejen od škodlivých látek zvenčí, ale i zevnitř z našeho metabolismu. V dnešní době jsme každodenně pod tíhou velkého množství škodlivých látek zvenčí a ani uvnitř nejsou naše organismy často zcela v rovnováze. Jak játra naše tělo detoxikují a jak je v hladké očistě našeho těla co nejlépe podpořit?
4 tipy, jak podpořit zdraví svého střevního mikrobiomu
Zdravý střevní mikrobiom je základním stavebním pilířem dlouhodobého zdraví a obranyschopnosti, jež bývají v této době tak často oslabené. Mikrobiom je významným “orgánem”, který pro nás vykonává celé spektrum funkcí, od vlivů na naši náladu po tvorbu důležitých živin. Vše ale mikrobiom zvládne jen pokud je zdravý. Jak jeho zdraví tedy nejlépe podpořit?
Střevní mikrobiom: Co to znamená a je pro nás důležitý?
Dlouhé roky jsme byli přesvědčení o tom, že jsou bakterie pouze špatné a potřebujeme se jich za každou cenu zbavovat. Je tomu ale opravdu tak? Pojďme se na to podívat!