Životní styl
Udržitelné Vánoce: Tipy na přírodní a ekologické dárky
Vánoce jsou obdobím radosti, ale také časem, kdy se už z tak velkého množství odpadu stávají velehory. Nemalý podíl na tom mají i nechtěné dárky. Chcete-li letos oslavit svátky udržitelně a s ohledem na životní prostředí, máme pro vás tipy na přírodní a ekologické dárky, které potěší vaše blízké a zbytečně nezatíží planetu.
Jak poznat chronický stres a jak se s ním co nejlépe vypořádat
Chronický (dlouhodobý) stres je nedílnou součástí dnešní doby, potýká se s ním přes 30 % dospělých. Permanentní tlak na výkon, splnění pracovních úkolů, rodinné závazky a společenská očekávání mohou způsobit, že se ocitneme ve stavu neustálého napětí. Zjistěte, jaké má chronický stres příznaky a co může pomoci lépe stres zvládat.
Chůze: Nejlepší pohyb na hubnutí i dobrou náladu
Chůze je nejpřirozenější pohyb, který zároveň přináší celou řadu zdravotních výhod. Nejenže pomáhá při hubnutí, ale také zlepšuje náladu a přispívá k celkové duševní pohodě. Důvodů, proč chůzi neopomíjet a zařazovat ji do každodenní života zkrátka existuje opravdu hodně, pojďte zjistit, které to jsou.
Jak na komáry a jiný hmyz? Návod na domácí účinný přírodní odpuzovač hmyzu
S příchodem teplého počasí roste chuť trávit čas venku. Ať už si naplánujete piknik v parku, výšlap na hory, přespání v přírodě nebo vyrazíte na houby, jedno je jisté: o hmyzí společníky není téměř nikdy nouze. Věděli jste, že si i doma můžete vyrobit účinný odpuzovač komárů a jiného hmyzu? Navíc zcela přírodní jen s využitím esenciálních olejů.
Co mám dělat, když nemůžu spát? 10 tipů, jak na nespavost
Jestli patříte mezi až polovinu lidí, kteří řeší, co mají dělat, když nemůžou spát, nebojte se. V přehledných 10 tipech najdete řešení nespavosti a problémů s usínáním.
Zdravé chodidlo i celé nohy. Znáte 7 výhod barefoot obuvi?
Barefoot obuv, známá také jako bosá obuv, se stává stále populárnější volbou mezi lidmi, kteří chtějí podpořit přirozený pohyb nohou a zlepšit celkové zdraví svého těla.
Zjistěte, v čem barefoot obuv pomáhá a jaké benefity přináší nejen pro chodidla, ale i pro celé tělo.
TOP 5 esenciálních olejů pro povzbuzení, energii a dobrou náladu
Čas od času potřebujeme alespoň maličko povzbudit všichni. Může za to přemíra stresu, který už většina z nás vnímá jako samozřejmost, naopak nedostatek, nebo nekvalitní spánek, stejně jako nedostatek odpočinku. Navíc většina lidí nedělá často činnosti, které je baví, nebo je dělají minimálně.
To vše se dříve či později odrazí na našem psychickém stavu v negativní podobě a to je právě ten moment, kdy můžeme sáhnout po přírodním voňavém povzbuzováku zvaném aromaterapie!
Proč je důležité sledovat příjem bílkovin? A jak určit jejich ideální množství
Bílkoviny, důležitá makroživina a stavební látky pro většinu organismu. Často však není jejich množství v jídelníčku dostatečné a tělo může strádat, i když to třeba na první pohled není vidět.
Zjistěte, proč je důležité sledovat příjem bílkovin a podle čeho si určit jejich optimální množství.
Co je aromaterapie a jak mohou esenciální oleje pomoci i vám?
Lámete si hlavu s tím, co vlastně “aromaterapie” znamená? Slyšíte, nebo čtete výrazy jako “éterický” nebo “esenciální” olej a nevíte, kam je zařadit a proč vlastně?
Pojďte zjistit více o základních principech, zásadách a blahodárném působení aromaterapie. Vysvětlíme si, proč by alespoň trochu měla aromaterapie zajímat každého z nás.
Cyklická žena – jak využít 4 podoby ženy při cestě ke spokojenosti
Během měsíce si žena projde hned 4 podobami. Jindy hýří kreativitou a výkonností, někdy je naopak na vrcholu intuice a empatie. Pochopením jednotlivých rozdílností, které vychází z fyziologických změn během menstruačního cyklu, snáze přizpůsobíte své nároky a očekávání na prožívané emoce a pracovní výkonnost.
V některých kulturách a tradičních medicínách se menstruačnímu cyklu přikládá velký význam a je považován za zdroj ženské síly a moudrosti. Přečtěte si, jak se během měsíce měníte a jak to co nejlépe využít ve svůj prospěch.
Jak a kdy používat vykuřování? Průvodce k tradiční očistě s pomocí vykuřovadel
Jak funguje vykuřování? Jedná se o šamanský rituál nebo vědecky podloženou proceduru s jasnými benefity pro očistu vzduchu a prostředí?
Zjistěte více o tom, jaké výhody přináší vykuřování a naučte se, jak vykuřovadla správně používat.
Správný poměr omega 3 a omega 6 jako klíč ke zdraví. Jak ho optimalizovat?
Omega 3 a 6 mastné kyseliny musí lidské tělo získávat z potravy. Velmi však záleží na jejich vzájemném poměru, který se vlivem moderní stravy s výraznou převahou omega 6 vychýlil špatným směrem. A právě i tento faktor bývá označován jako jeden z viníků civilizačních onemocnění.
Jak by měl vypadat ideální poměr omega 3 a 6, proč tomu tak není a jak si znovu nastolit optimální hodnoty mastných kyselin v jídelníčku? To se dozvíte v tomto článku připraveném ve spolupráci s MUDr. Dominikou Danielovou, CFMP.
Do nového roku s lehkostí: 10 otázek k sebereflexi a zhodnocení minulého roku
Zhodnocení uplynulého období představuje cennou zpětnou vazbu, díky které se můžete posunout ještě blíže ke svým cílům v osobní i pracovní rovině. Často stačí položit si tu správnou otázku a odpovědi vás sami navedou na nedostatky, které potřebují vylepšit, nebo vám ukážou a připomenou úspěchy a vše, v čem jste dobří.
Zodpovězte si 10 otázek, které vám pomohou zhodnotit uplynulý rok a navedou vás na úspěšný start roku nového.
4 tipy, jak na světelnou hygienu. A proč červené a modré světlo pomáhá i škodí?
Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Proč je tohle tvrzení pravdivé a potřebujeme tělo vystavovat dennímu světlu? Jak rozdílně působí modré a červené světlo a proč musí být v optimální rovnováze?
Poznejte základní zásady světelné hygieny a naučte se, jak tělo co nejvíce podpořit právě přirozeným působením světla.
Co znamená non toxic? Jde o moderní trend nebo nezbytnost pro zdraví a přírodu?
Znáte non toxic? Proč jde o stále populárnější trend a co všechno non toxic znamená?
Pojďte zjistit více informací o netoxickém přístupu k životu ve všech důležitých rovinách a objevte způsoby, jak proměnit i vlastní životní styl ve více non toxic.
12 + 1 nápadů na praktické malé i větší vánoční dárky opravdu pro každého
Nápadů na dárky není nikdy dost. Přinášíme vám tipy na skutečně praktické dárky, se kterými nesáhnete vedle a vyberete něco pro každého.
Psychická zátěž a výkon: 10 tipů, jak snížit stres a podpořit produktivitu
V dnešní uspěchané době orientované na výkon snadno podléháme stresu a nevhodným návykům, které zbytečně snižují produktivitu.
Jak se z toho vymanit, úspěšně snížit stres a podpořit pracovní výkonnost? S tím vám pomůže 10 následujících tipů.
Co dělat, když klouby bolí? Doporučení a tipy na 7 doplňků stravy pro klouby
O zdravých kloubech pomalu ani nevíme, že je vlastně máme. Jakmile však začnou bolet, dokážou značně zkomplikovat každodenní pohyb.
Přečtěte si, jak podpořit zdraví kloubů a co všechno udělat, aby bolely co nejméně.
Svíčky a zdraví: Nedýchejte škodlivé látky a naučte se, jak vybrat kvalitní svíčku
Zbožňujete vonné svíčky a chcete si vybrat takové, které nejen příjemně voní, ale zároveň jsou i zdravotně nezávadné? Přečtěte si o složení kvalitních svíček a o tom, jak naopak nekvalitní svíčky ohrožují zdraví.
Koupání během menstruace? S menstruačním kalíškem! Krev nepropustí, vodu nenasákne
Nedokážete si představit plavání a koupání během menstruace? Důvodem bývají nevyhovující menstruační pomůcky, kvůli kterým si zbytečně odpíráte veškeré výhody včetně obyčejného potěšení z pobytu ve vodě.
Přečtěte si, proč se plavání nevzdávat ani během svých dní a jak s tím dokáže pomoci právě menstruační kalíšek.
Konec štípancům! Přírodní repelent jako štít neviditelnosti před krvežíznivým hmyzem. Jak účinkuje v porovnání s toxickou syntetikou?
Chcete se schovat před dotěrným bodavým a krevsajícím hmyzem? Zakryjte se před hmyzími senzory pomyslným neviditelným pláštěm v podobě přírodního repelentu s účinnou látkou PMD.
Jak přírodní repelent funguje a jak si vede v porovnání s toxickou syntetickou variantou?
Jak proměnit ložnici v místo pro dokonalý spánek
To, že má kvalitní spánek zásadní význam pro naše zdraví, je všeobecně známou skutečností, ale na to, že prostředí, ve kterém spíme, je zase primárním indikátorem kvality spánku, už mnoho lidí zapomíná.
Zjistěte s námi, na co si dát pozor a jaké maličkosti stačí změnit, aby se vaše ložnice stala oázou klidu, odpočinku a ničím nerušeného spánku.
5 základních kroků, jak začít s biohackingem jako cestě ke kráse, dlouhověkosti a výkonnosti
Věděli jste o tom, že každý, kdo se zajímá o zdravý životní styl je tak trochu biohacker? V pravém slova smyslu však musíte jít ještě o něco dál a ponořit se do hloubky vědeckých informací o tom, jak hacknout tělo i mysl a vytáhnout ze sebe maximální potenciál.
Přečtěte si, co to biohacking vlastně je, jak funguje a jakých 5 základních kroků vyzkoušet, když chcete zlepšit svou výkonnost, krásu či dlouhověkost.
Tohle se stane s vaším tělem po vynechání kofeinu! 7 vědecky podložených důvodů, proč si dát kofeinový detox
Kofein už neodmyslitelně patří k moderní společnosti a až 80 % světové populace ho naprosto běžně konzumuje na každodenní bázi.
Zdrojem kofeinu přitom není pouze káva, ale i matcha a další druhy zelených i černých čajů, a vyskytuje se také v kakau a hořké čokoládě. A co se stane s vaším tělem, když si na čas tohle všechno odpustíte a dopřejete si kofeinový detox?
Erythritol: Přírodní sladidlo (nejen) pro diabetiky k udržování zdravé váhy i ochraně zubů
Erythritol patří mezi jedno z nejčastěji využívaných alternativních přírodních sladidel s chuťovými vlastnostmi plně nahrazující cukr. Kromě toho však nabízí i celou řadu zajímavých vlastností a výhod.
Přečtěte si, proč jde o sladidlo vhodné pro diabetiky či do diety a jak erythritol působí proti bakteriím v ústech či funguje jako antioxidant.
Ústřice jako afrodiziakum. Pravda, nebo mýtus?
Dokážou ústřice skutečně podpořit chuť na sex, nebo se jedná o mýtus bez reálného základu? Pojďme společně odhalit tajemství těchto oblíbených mořských plodů a jejich vlivu na milostný život.
Přečtěte si, co je pravdy na tom, že ústřice působí jako afrodiziakum a jak se na to dívá věda.
Co je to mozková mlha? Poznejte příznaky i příčiny včetně 6 způsobů, jak se ji zbavit
Pociťujete malátnost, otupělost a nedokážete se soustředit? Váš centrální nervový systém nefunguje optimálně, takže pozorujete příznaky mozkové mlhy.
Přečtěte si, jakých 5 příčin zodpovídá za nedostatečný výkon mozku a co dělat, když se chcete pocitu zpomaleného přemýšlení zbavit.
5 způsobů, jak podpořit ženskou energii a probudit svou vnitřní bohyni
Pusťte se do prohloubení své ženské energie, probuďte v sobě kreativitu, smyslnost a hravost pro každodenní život pomocí několika způsobů, díky kterým objevíte svou vnitřní bohyni.
A pozor! Kousek ženské energie má v sobě naprosto každý bez ohledu na pohlaví, takže následující tipy se hodí pro všechny.
Zima obdobím tmy: Čím podpořit tělo, když postrádá sluneční svit?
Zima je temným obdobím, kdy je denní světlo jen zhruba kolem osmi hodin a navíc s absolutním nedostatkem samotného slunečního svitu. Aniž bychom si to uvědomovali, tyto aspekty mají značný vliv na lidské zdraví, konkrétně hlavně z pohledu neprobíhající produkce vitamínu D, hormonální (ne)rovnováhy a značné únavy, která je spojená zejména s nekvalitním spánkem. Přečtěte si, jak krátké dny ovlivňují zdraví a jakými doplňky stravy tělo podpořit a negativní vlivy zvrátit.
Co stojí za častou únavou a jak se s ní vypořádat?
Únava je poměrně rozšířený fenomén dnešní doby. Ruku na srdce, kdo z nás nebyl někdy unavený? Tento stav asi velmi dobře známe všichni, je to zcela přirozená věc. Problém však nastává ve chvíli, kdy je pro nás únava stavem, se kterým se potýkáme denně a ať děláme co děláme, nemůžeme se ho účinně dlouhodobě zbavit. Co za každodenní únavou může stát a jak se s ní efektivně vypořádat? Vše se dozvíte v tomto článku, který pro vás sepsala studentka naturopatie Karolína Tomaides.
Těstoviny, jak je neznáte - Projezte se ke zdraví a štíhlé linii
Pryč jsou časy, kdy těstoviny znamenaly kalorickou bombu s nepříliš zajímavým nutričním profilem. Moderní doba je zábavná možnostmi výběru. Klasické pšeničné těstoviny už můžeme nahradit zdravými variantami, které zapadnou do vyváženého jídelníčku. Pokud jste je ještě nevyzkoušeli, garantujeme, že vás osloví!
Granola pod drobnohledem: Definice, historie a nutriční fakta
Všude se to opakuje – základem zdraví bývá vyvážená a na živiny bohatá strava. Co ale pořád jíst? A jaké jídlo hned z kraje dne zasytí a dodá energii? Granola je jednou z možností.
Ořechové krémy - Populární delikatesa a zdroj energie
Pryč je doba, kdy arašídové máslo jedli pouze ve filmech. Pulty obchodů jsou nyní plné jeho alternativ. Neříká se jim už másla, ale krémy – třeba mandlové, kešu, kokosové či pistáciové. Kdo má rád nevšední chutě, ocení nejrůznější mixy. Není divu, že jejich obliba stoupá, jsou totiž nejen chutné, ale když se jí s mírou, také velmi zdravé.
7 snadných tipů, jak se dobře vyspat
Nemusím vás zdlouhavě přesvědčovat, proč je dostatečně dlouhý a kvalitní spánek důležitý. Jeho nedostatek negativně ovlivňuje fyzický i mentální výkon, hladiny hormonů a je spojován s přibíráním na váze u dětí i dospělých. A platí to i naopak: dobrá kvalita spánku vám může pomoci hubnout, nabírat svaly nebo být jednoduše fit.
5 tipů, jak vyjádřit lásku nejen na Valentýna
Pojďme společně oslavit lásku! To nejdůležitější, co každý z nás k životu potřebuje. Každý rok 14. den v únoru máme vyhrazený čas připomenout si lásku a strávit čas s milovanými lidmi. My pro vás tentokrát máme 5 krásných tipů, které vám pomohou tento den prožít na 100%.
Milujete sladké? Víme, jak a čím sladit!
Už odedávna podvědomě náš mozek vyhledává tři chutě: tučnou, slanou a taky… Sladkou. Nejlepší pak je, když jsou v jídle zkombinovány všechny tři chutě najednou. To si pak doslova vrníme blahem. Ať už jste ve výživě nováčci nebo patříte mezi pokročilé, tak zřejmě víte, že přemíra cukru v jídelníčku našemu zdraví zrovna neprospívá. Jak to ale udělat, pokud se sladké chuti nechcete úplně vzdát? A je cukr v jakémkoliv množství skutečně škodlivý? Na tyto a mnohé další otázky vám odpoví dnešní článek.
Klidné a pohodové Vánoce
Vánoce, stejně jako jiné oslavy a svátky nás svádí z naší cesty a přímo vybízejí k uvolnění. Nic proti ničemu. Naopak! Občasné upuštění od každodenní rutiny a stresu je přínosné. Všechno má své následky. Pojďme se společně podívat na to, jak si Vánoce můžeme plnohodnotně užít a nezpůsobit si tak újmu na zdraví nebo na postavě.
Tipy na zdravější (vánoční) pečení
Taky vám přijde, že ten čas letí čím dál rychleji? Vánoce už jsou zase za dveřmi. Někteří z vás už možná zadělávají na perníkové těsto! A tak jsme si řekli, že si společně připomene pár tipů, jak lze přípravu cukroví a následné trávení trochu odlehčit!
Radost jménem kakao. Historie, výroba, druhy a zajímavá fakta
Kdekdo z nás si občas rád smlsne na čokoládě. Voní, rozplývá se na jazyku a prokazatelně zlepšuje náladu. Její kvalita se vždy odvíjí od druhu a množství využitého kakaa. KAKAO. Než se ocitne v kostičce čokolády (nebo ho zalijeme mlékem v našem oblíbeném hrnečku), urazí pořádnou cestu. Jeho příběh by vydal na pěkně obsáhlou knihu. V tomto článku se na kakao podíváme spíše stručně, ale zmíníme spoustu zajímavých faktů!
Červenec bez plastů - 4 tipy pro radikální snížení spotřeby plastů
Tašky, lahve, kelímky a brčka. Právě tyto předměty (či spíše jejich obrovská spotřeba) podnítily v roce 2011 vznik australské iniciativy Plastic Free July. Už je to 9 let a k ekologickým otázkám se přistupuje o poznání odpovědněji, pořád je ale co zlepšovat. Den každého z nás se skládá z velkého množství malých voleb. Každá z nich může přispět k zelenější planetě a snížení spotřeby plastů. Existuje spousta alternativ, které jsou k naší planetě laskavé, a tento článek o nich mluví.
Černý zázrak aneb káva a její příběh, druhy a vlastnosti
Denně se prý na světě vypije 2,25 miliard kávových šálků. Taky patříte mezi ty, co kávu často pijí, ale vlastně o ní nic neví? Pojďme to společně tímhle článkem změnit!
Přirozeně krásná bez chemie
Lidí, kteří se zajímají nejen o kvalitu jídla, ale zároveň kladou důraz na složení přípravků určených k péči o tělo, je stále více. Více lidí začíná číst etikety a zajímá se o potenciálně škodlivé látky, které se vyskytují v krémech, šampónech, mýdlech či v zubních pastách.
4 důvody, proč se vyhnout cukru nejen o Vánocích
Cukr se stal v poslední době velmi diskutovaným a kontroverzním tématem a počet jeho odpůrců roste. Někteří lidé ho označují dokonce za jed a tvrdí, že by měl být striktně vyřazen z jídelníčku vzhledem k jeho nepříznivým dopadům na lidské zdraví. Jedná se o skutečné nebezpečí pro člověka? A co když sladké chuti prostě odolat nejde? Pojďme se společně cukru podívat na zub.
Vánoce jinak!
Vánoce se každý rok nesou spíše než v klidném duchu ve znamení těžkého konzumerismu a materialismu, které mají za následek stres, deprese a v neposlední řadě pár kil na víc. Jak těmto nepříjemnostem předejít? Jak si svátky užít plnohodnotněji?
Podzimní imunita bez chemie: 5 tipů, jak si udržet zdraví
23. září v 3:03 nastane podzimní rovnodennost a s ní přicházejí i velké změny nejen v počasí, ale i v tom, jak se cítíme. A právě podzim prověří odolnost našeho zdraví více než kterékoliv jiné roční období. Proto je velmi důležité, abychom se o sebe v této přechodné době co nejlépe postarali a připravili tak tělo na boj se všemi viry, které na nás díky proměnlivému počasí číhají na každém kroku!
Mikronutrienty. Mikro... co?
Mikronutrienty. Potřebujeme je vůbec? Představme si lidské tělo jako dokonalý, ale velmi složitý stroj. Makronutrienty, jako bílkoviny, sacharidy a tuky slouží jako palivo a stavební prvky tohoto stroje. Mikronutrienty pomáhájí jednotlivým komponetům tohoto stroje ke správné funkci. Každý orgán, každá buňka v lidském těle, tedy něco jako jednotlivé komponenty tohoto dokonalého stroje, potřebuje denně ke své správné funkci právě mikronutrienty. Díky nim dochází k životně důležitým procesům jako například k přeměně a transportu cukrů, produkci hormonů, rozkladu aminokyselin, k imunitním reakcím, správnému přenosu signálů v mozku neorotransmitérů apod.
Coffree, káva zdravě
Coffree je 100% přírodní směs v prášku z lehce praženého čekankového a pampeliškového kořene, ječmene a rýže pro přípravu kávovinového nápoje. Unikátní kombinace surovin dává vznik nejen plné a výrazné chuti, barvě a aromatu kávy, ale skýtá v sobě i blahodárné účinky na zdraví.
Kokosový olej - zázrak z přírody!
Olej získaný z dužiny (kopry) vyzrálého kokosového ořechu by měl být nezbytnou součástí každé moderní domácnosti. Díky svým účinkům je velmi cenným pomocníkem v kuchyni, v kosmetice a ve farmaceutickém průmyslu.
Čím zlepšit koncentraci a paměť? 6 osvědčených tipů!
Podzim je náročným obdobím nejen pro školáky, ale i pro pracující, obzvláště, pokud trávili poslední dny prázdnin relaxací nebo na dovolené. Běžný pracovní proces se najednou zdá více stresující, protože schopnost soustředit se uniká a ať se snažíme sebevíc, pracovní výkony klesají. Jak podpořit koncentraci, paměť a přerušit tak začarovaný kruh plný nepozornosti, chatrného výkonu a emocionálního napětí? Máme pro vás řadu praktických doporučení!
Přírodní cesta ke zmírnění PMS: Co skutečně funguje?
Divně po těle i po duši – velmi zjednodušené, ale pravdivé. Premenstruačním syndromem každý měsíc v nejrůznějších podobách trpí údajně okolo 80 % žen. Pojďme se společně na tuto problematiku podívat a pak jí i zamávat!
Játra, hlavní úklidová četa našeho těla
Když se řekne „játra“, pravděpodobně se nám vybaví slova jako je detox, úklid či čištění. Játra jsou neodmyslitelně spojená s očistou našeho těla, nejen od škodlivých látek zvenčí, ale i zevnitř z našeho metabolismu. V dnešní době jsme každodenně pod tíhou velkého množství škodlivých látek zvenčí a ani uvnitř nejsou naše organismy často zcela v rovnováze. Jak játra naše tělo detoxikují a jak je v hladké očistě našeho těla co nejlépe podpořit?
4 tipy, jak podpořit zdraví svého střevního mikrobiomu
Zdravý střevní mikrobiom je základním stavebním pilířem dlouhodobého zdraví a obranyschopnosti, jež bývají v této době tak často oslabené. Mikrobiom je významným “orgánem”, který pro nás vykonává celé spektrum funkcí, od vlivů na naši náladu po tvorbu důležitých živin. Vše ale mikrobiom zvládne jen pokud je zdravý. Jak jeho zdraví tedy nejlépe podpořit?
Nemáte chuť na sex? Příroda pomůže!
Blíží se Valentýn, takže je toto téma na místě, nicméně naše tělo a hlavu tolik nezajímá, co se právě slaví. Sex patří mezi základní fyziologické potřeby obsazující první patro domnělé Maslowovy pyramidy. I když počkat, nezařadil to tam proto, že byl muž?!
Střevní mikrobiom: Co to znamená a je pro nás důležitý?
Dlouhé roky jsme byli přesvědčení o tom, že jsou bakterie pouze špatné a potřebujeme se jich za každou cenu zbavovat. Je tomu ale opravdu tak? Pojďme se na to podívat!
10 tipů na zdravá novoroční předsevzetí
Se začátkem nového roku jsme všichni plní euforie a motivovaní k vysokým cílům. Cítíme se skvěle a dáváme si předsevzetí. Býváme na sebe ale příliš přísní, a tak je většinou po pár dnech vzdáváme. Co si tentokrát stanovit mety dosažitelné?
Vybrali jsme několik novoročních předsevzetí, která dopomohou ke zdravějšímu já a přitom jsou splnitelná pro každého z nás.
Jak začít s jógou a jaký styl jógy vybrat?
Jóga není pouze cvičení neboli asánová praxe. S jógou se pojí i životní styl, který k ní neodmyslitelně patří a je jejím základním pilířem. Jóga nám pomáhá nastolit rovnováhu nejen ve vztahu k sobě samým, ale i k našemu okolí.
Snídat, ano či ne?
Možná to zní jako otřepané klišé. Je důležité naladit se sami na sebe. Pokud naše tělo funguje v souladu s přírodními zákony a biorytmy, každý si odpověď na otázku zda snídat či nikoli najde sám. Takže za nás v Goodie snídaně ano. Ale co když máme rozhozený organismus? Na to a mnohem více se podíváme v našem článku o snídani, který jsme si pro vás připravili společně s odbornicí a naturopatkou Janou Soutor Raganovou.
Theobromin – štěstí skryté v čokoládě
„Jíst čokoládu je podobné, jako být zamilovaný." Ten pocit určitě znáte, čokoláda je radost a láska. A nemusíte být ani Karlík, ani Willy Wonka, ani Umpa lumpa, abyste tenhle pocit znali.
Otužování? Víme jak na to!
Očekávání, vzrušení a strach brzy střídá hluboká koncentrace, klid a mír. Následuje paralyzující pocit na celém těle, ale současně i uvolnění a poddání se přítomnosti. Dech. Teď není nic než já, dech a chlad projíždějící každým milimetrem těla. Dostavuje se radost, euforie, příval energie. I tak by se dal popsat prožitek z otužování.
Sacharidy, jíst či nejíst?
Kolik mám jíst sacharidů? Mám je vlastně konzumovat? Budu po nich přibírat tuk? Potřebuji je pro nárůst svalové hmoty? Jsou viníkem civilizačních onemocnění, obezity a diabetu? Je vhodná jejich dominance na úkor tuků?
Tyto a mnohé další otázky si klade mnoho lidí, kteří se snaží najít tu správnou cestu k nastavení dlouhodobě udržitelného jídelníčku, kteří usilují o přeměnu postavy anebo se prostě už jen ztrácejí v přemíře nutričních doporučení a výživových směrů.
Diagnóza diabetes - základní informace nejen pro cukrovkáře
Cukrovka neboli diabetes je jedno z dalších chronických onemocnění, u kterého zažíváme v moderní společnosti nebývalý nárůst. Jak je to možné? Vždyť ještě před pár desítkami let se jednalo o onemocnění poměrně výjimečné a přitom dnes pravděpodobně každý zná alespoň jednoho cukrovkáře ve svém okolí. Situace nyní dokonce vypadá tak, že dle statistik si tímto onemocněním prochází kolem 8,5 % celé evropské populace, což vyjádřeno konkrétními čísly znamená přes 56 milionů evropských diabetiků.
Vánoční inspirace: Tipy na dárky, které potěší každého
Každý rok se těšíme na tu kouzelnou atmosféru Vánoc, ke kterým neodmyslitelně patří i dárky. Bohužel v moderní době se vytratila pravá podstata dárků: udělat někomu radost. Není to o ceně, nebo kvantitě. Říká se totiž, že když darujete dárek, věnujete kus sebe.
Pokud patříte mezi ty, kdo svým blízkým nechce dávat jen „něco“ bez přidané hodnoty, tak vás tento článek zajisté potěší, protože v něm najdete opravdové dárky, navíc s dobrou karmou!
Vánoční cukroví zdravěji a bez výčitek
Cukroví k Vánocům neodmyslitelně patří, stejně jako kapr, bramborový salát, ozdobený stromeček nebo dárky pod ním. Této kalorické bombě převlečené za každoroční tradici prostě málokdo odolá, nebo odolat vůbec chce. Zkuste to ale letos jinak! Užijte si vánoční čas bez břichabolu a pálení žáhy. Udělejte si cukroví, kvůli kterému si nebudete muset dávat novoroční předsevzetí „zhubnout kila nabraná přes Vánoce“ nebo „zajít k doktorovi s bolavou slinivkou“.
Přinášíme 5 receptů a možností, jak mlsat zdravěji, aniž byste při každém pohledu na další snědený talířek cukroví měli výčitky svědomí, nebo strach o své zažívání.
7 tipů proti jarní únavě
Dlouho očekávané jaro je konečně tady. Všechno se pomalu zelená, paprsky slunce nás nabíjí stále častěji, ptačí námluvy jsou zase v procesu. Těšili jsme se. Místo přívalů energie na nás ale může ležet balvan únavy. Jak s ní zatočit a jaro si užít v co největší svěžesti? Přinášíme pár tipů inspirovaných ajurvédou, které umí pomoci!
Bystrá mysl, lepší paměť! Zpátky k povinnostem v nejlepší kondici.
Léto se přehouplo do poslední třetiny a čas školy i konce letních dovolených je zase o krok blíž. Dá se na návrat k povinnostem nějak nachystat? Můžeme zahnat mozkovou mlhu a být plní síly nejen tělesné, ale i duševní? Jistě! Pojďte se s námi prozkoumat paměť a koncentraci a to, čím se dají podpořit. Doporučení, která nám pomohou zajistit bystrost po dlouhá léta, jsou až překvapivě zábavná.
Tipy na vánoční dárky s dobrou karmou
Dá se pozorovat, že mnoho z nás má v poslední době potřebu vracet se k sobě a ke svým kořenům. Blíží se období konce roku, kdy se obdarováváme, rekapitulujeme, setkáváme se... Pokud k Vánocům letos chcete přistoupit méně konzumní cestou, vítejte a nechte se inspirovat ke svátkům plných vlídné energie.
Stres: Zaručené tipy, jak ho zmírnit
Stres tady byl, je a bude. Ať děláme, co děláme, současná doba nám nedovolí se mu zcela vyhnout. Zmírnit ho ale rozhodně můžeme! A lze změnit také to, jak ho prožíváme. Podzim je tu, temných dnů přibývá, pojďme se tedy společně připravit a účinně se obrnit!
Káva v podobách, které stojí za to vyzkoušet
Káva je nejvíce obchodovaným tropickým produktem a hned po ropě druhou nejcennější komoditou vyváženou rozvojovými zeměmi. Produkuje se převážně na jižní polokouli, kde představuje klíčový zdroj obživy pro až 25 milionů farmářských domácností, ale její spotřeba probíhá spíše na polokouli severní. Největšími spotřebiteli kávy jsou Spojené státy americké a Evropská unie, v České republice pak připadá na jednoho obyvatele 2,4 kg spotřebované kávy za rok. Co když vám ale klasická káva neprospívá, nebo nechutná? Přečtěte si náš článek, ve kterém najdete hned několik tipů, čím kávu v běžném životě nahradit, nebo jak ji využít k něčemu úplně jinému, než byste si původně mysleli!
Sedmero pro zdravé srdce aneb co dělat, aby bilo jako zvon?
29. září si znovu připomeneme svátek věnovaný jednomu z nejdůležitějších orgánu v našem těle - srdci. A přestože je doslova životadárné, neumíme se o něj jak se patří postarat a bohužel, srdeční choroby se stále řadí mezi jedny z nejčastějších příčin úmrtí v České republice. Srdci bychom měli věnovat zvláštní péči neustále, nejen na Světový den srdce, a proto přinášíme ověřená doporučení, která poradí, co dělat, aby bilo jako zvon (ideálně) napořád!
Ranní rutina – 7 malých kroků pro velké výsledky
Léto je příjemnou dobou, kdy život tak nějak plyne snáz. Máme více energie, a přitom si častěji dopřejeme i odpočinek. Právě teď je proto skvělý čas, kdy si můžeme snadno upevnit pozitivní návyky – třeba zdravou ranní rutinu. Víme, jak v lehkosti na to, a máme pro vás řadu praktických doporučení.
Zdravé stravování jako životní styl
Často za to může dlouhodobá nespokojenost, jindy kila navíc, ale někdy i nemoc. Naše duše začne volat po změně. Vždyť kdo z nás žije skutečně zdravě a využívá svůj potenciál naplno? Jídlo může být začátek životní cesty.