Dá se pozorovat, že mnoho z nás má v poslední době potřebu vracet se k sobě a ke svým kořenům. Blíží se období konce roku, kdy se obdarováváme, rekapitulujeme, setkáváme se... Pokud k Vánocům letos chcete přistoupit méně konzumní cestou, vítejte a nechte se inspirovat ke svátkům plných vlídné energie. 

V tomto článku se dozvíte:

  • Jak konec roku slavili naši předci
  • Kolik dárků je tak akorát
  • 5 nápadů na vlastnoručně vyrobené dárky
  • Co svým milým pořídit u nás na GOODIE

Naši předci slavili slunovrat

Kdepak Vánoce, ty přinesla až křesťanská tradice. Naši předci velebili návrat slunce, tedy sluno-vrat. Vychází na 21. prosince, kdy je den z celého roku nejkratší noc nejdelší.  Slované ho nazývali Kračun, Germáni Yule a Keltové Meán Geimhridh. Považovali ho za svátek smrti a následného znovuzrození. A aby vnesli do tohoto temného období trochu radosti, dávali si dárky. Někde si ale říkali, že je nosí bohyně temnoty nebo že jsou připomínkou velkého daru v podobě narození slunečního boha. Hmmm, to zní kouzelně!! 

Zajímavost: Ke konci roku se pojí typické rostliny. Jmelí ochraňuje proti zlým silám. Cesmína, konkrétně pak její rudé bobulky, symbolizují slunce. 

Kolik dárků je tak akorát?

Dárky dneska nosí Ježíšek, SantaVánoční duch nebo prostě mamka, taťka a naši blízcí. Obchoďáky nás na tenhle čas připravují už pěkně dopředu, každý e-shop má tematickou kampaň (jasně, my taky). Všechno na nás křičí: NAKUPUJTE! Ale je toho přespříliš. Umí to otrávit, odpojit víc než spojit a místo veselí přinést smutek.  

Láska se nedá změřit množství dárkům. A je omyl, že rozbalování balíčků prodlužuje ony magické chvíle. To kouzlo je v čase stráveném s milovanými lidmi. V tom, co spolu děláme, co si říkáme, jak se vnímáme. Můžeme mít pocit, že to tak zcela není, ale stejně žijeme v hojnosti. Svět je plný věcí. Kolik z nich ale doopravdy potřebujeme? Když se rozhodneme dávat méně, zato víc si to užívat, pocit štěstí se znásobí. 

Můžete milé osobě věnovat pouze 1 dárek – od srdce a takový, který skutečně potěší. 

Nebo se můžete uchýlit k pravidlu 4 dárků pro jednoho člověka a pořídit:

  • jednu věc, kterou chce, 
  • jednu věc, kterou potřebuje,
  • jednu věc, kterou si oblékne, 
  • jednu věc, kterou si užijete společně. 

Zajímavost: Na oslavu slunovratu se pekly velké koláče zdobené jako Slunce, které jedli všichni členové rodiny. Pomáhaly jim zajistit, aby zůstali všichni ve zdraví spolu. 

Nápady na vlastnoručně vyrobené dárky 

Dárek, který vymyslíme a sami strávíme čas jeho výrobou, je mnohonásobně cennější než ten koupený. Tvoření je radost a moment, kdy se z naší kreativity zrodí něco hmotného, bývá naprosto opojný. Vyrobit něco, co potěší, přitom nemusí být vůbec komplikované. Zde je pár tipů: 

1 Ořechy v medu

Stačí koupit kvalitní med, oblíbené ořechy a mít hezkou skleněnou nádobu, kde jim to společně bude slušet. Výsledek převázaný stuhou je sladkým zdravým potěšením pro děti i dospělé. 

Tip: Ve skle to sluší různým pochutinám. Nalámejte do pěkné sklenice třeba čokoládu, sušené ovoce nebo cokoliv, co má váš obdarovaný v oblibě. 

2 Kávový peeling

Melete si kávu? Pokud ano, můžete její sedlinu využít k tvorbě voňavého a funkčního abrazivního (= brusného) dárku. Opět se bude hodit nějaká pěkná nádoba, do které hotové dílo dáte. A co na samotný peeling? Cukr, mletou kávukokosový olej a třeba i pár kapek oblíbeného přírodního oleje (třeba opunciovýšípkový či meruňkový). 

3 Olivový olej s příchutí

Pokud někdo z vašich milých rád zkouší nové chutě, infuzovaný olej ocení jako geniální nápad. Jeho příprava je přitom velmi snadná – stačí, když na pánvi rozehřejete olivový olej např. s citronem, rozmarýnem, česnekem, chilli nebo jiným kořením, necháte ho vychladnout a přelijete do připravených lahviček. 

Tip: Své výrobky ozdobte také ručně vyrobenými popisky. 

4 Domácí tuhý parfém

Návodů je celá řada, ale my sázíme na jednoduchost. Vyberte si éterický olej (takový, který bude nejlépe sedět k osobě, která od vás tuto pozornost dostane) 

a přimíchejte jej do rozehřátého kokosového oleje. Směs potom přelijte do dózičky a nechte ztuhnout. Olala, jednoduché a tak krásné! 

5 Koláž ze společných fotografií

Není to možná úplně originální, ale potěší určitě. Kupte nějaký pěkný rámeček a nechejte vyvolat pár společných fotek z uplynulého roku. Nalepte je na pěkný, tvrdý papír a dokreslete k nim nějaké drobné a jednoduché dekorativní motivy. Pokud si netroufáte na koláž, i jedna fotografie postačí. 

Nakupte dárky s dobrou karmou

V našem e-shopu najdete pouze „good karma products“. Není nám blízký konzum, manipulace ani rozklad tradičních lokálních hodnot. Etický původ a morální aspekt surovin, z nichž vše vyrábíme, je pro nás proto naprostou prioritou. Budujeme důvěru a osobní vztahy s našimi dodavateli a spolupracujeme s čestnými a ohleduplnými výrobci, pěstitely a farmáři. 

Přejeme si, abychom všichni závěr roku strávili s našimi milovanými jednoduše a v plné přítomnosti. Dárky k tomuto času patří, ale je lepší to s nimi nepřehánět. Pokud je vám naše filozofie blízká, třeba vás potěší některý z námi nachystaných vánočních produktů. 

A abychom nezapomněli –⁠ k jakýmkoliv oslavám patří dobré jídlo. Prohlédněte si naše vánoční recepty a pečte letos zdravě a nápaditě. 

Ať jsou vaše svátky skutečně plné klidu, pohody a lidí, které máte rádi. Na ničem jiném nezáleží. Autor: Lída Dubinská
Tisk